Coğrafi Keşifler Neden Yapıldı? Sonuçlarını Kısaca anlatalım

Coğrafi Keşifler Neden Yapıldı? Sonuçlarını Kısaca anlatalım

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Coğrafi Keşifler Neden Yapıldı? Sonuçlarını Kısaca anlatalım

Coğrafi Keşiflerin Yapılma Nedenleri Hakkında Kısa Bilgiler.
Dünya Tarihini Etkileyen Önemli Olayların Başında Gelmektedir. Coğrafi Keşifler, yalnızca gerçekleştiren Avrupa Devletlerini değil aynı zamanda geniş bir coğrafyayı etkileyen, sonuçları itibariyle yeni ticaret yollarının açığa çıkmasına neden olan önemli bir olaydır. 15 ve 16.yy’da Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının keşfedilmesi amacıyla başlatılan seferler, okyanus ve kıtaların bulunması ile dikkat çekmiştir.

 

15.yy’da başta Osmanlı Devleti olmak üzere ticaret yolları üzerinde hakim olunması, Avrupalı devletlerin ekonomik anlamda bu keşifleri yapmasında en önemli etkendir. Coğrafi keşifler kapsamında ilk keşifler, Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru olup Fransız ev Cenevizli denizciler tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Coğrafi Keşifler Neden Yapıldı?

Coğrafi keşiflerde Avrupa’nın coğrafi anlamda bilgi düzeyinin artması, pusulanın keşfedilmesi ve gemicilik üzerine yeni deneyimlerin kazanılması önemli bir etkiye sahiptir. Doğuda yer alan uygarlıkların hakimiyetinde olan önemli ticaret yollarına, aynı güzergah üzerinde hakim olan devletler nedeniyle alternatif ulaşım yollarının bulunması amaçlanmıştır.

Coğrafi Keşifler, Pusula Resimleri

Başta İspanyol ve Portekiz kralları olmak üzere pek çok Avrupalı hükümdar, yeni yer altı zenginlikleri ve madenlere ulaşılmasını amaçlamış, bu kapsamda gemiciler desteklenmiştir. Deniz ulaşımında yaşanan gelişmeler, pusulanın önemli bir gelişim kaydetmesi, sanayi inkılabı ve hammadde ihtiyacının artması, coğrafi keşiflerin daha ön plana çıkmasını sağlamıştır.

 

Coğrafi keşifler, yalnızca yeni bölgelerin keşfedilmesi açısından değil yeni toplulukların tanınması, farklı bölgelere egemen olunması ve araştırmaların önünün açılması açısından da önemlidir. Asya’ya ulaşma amacı taşıyan ancak Amerika kıtasını keşfeden Kolomb, bu konuda verilebilecek önemli örneklerden birisidir.

Coğrafi Keşiflerin sonuçları Nelerdir?

Coğrafi keşifler ve yeni bölgelerin keşfedilmesiyle birlikte Avrupalı devletler arasında yeni sömürge arayışı artmış, bu bölgelere hakim olunarak hem yeraltı hem de yerüstü zenginliklerine ulaşılması amaçlanmıştır. Geçmişte benzer bir şekilde sömürgecilik anlayışına sahip olan devletler, keşiflerle birlikte daha katı ve mutlak bir anlayışın hüküm sürmesini sağlamıştır.

16.yy’a kadar yapılan keşifler, bugün dahi etkilerini sürdürürken insanların yeni yaşam alanlarına ulaşması, bu alanlarda bulunan zenginlikleri keşfetmesi açısından önemli bir yol gösterici olmuştur. Aynı zamanda ipek, baharat yolu gibi ticaret yolları da keşiflerle birlikte etkisini yitirmeye başlamıştır.

BİR CEVAP BIRAK