Çok Tuvalete Gidiyorum Nedeni Nedir? Hangi Doktora Gitmeliyim?

Çok Tuvalete Gidiyorum Nedeni Nedir? Hangi Doktora Gitmeliyim?

Genel
PAYLAŞ
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Sebepleri

Çok ve Sık Tuvalete Gitmenin Sebeplerini her yaş grubundan insan merak etmektedir. Bir çoğumuzun uzun zaman dilimlerinde yada yaşantımızın bazı dönemlerinde bu sorun ile karşılaşmaktayız.Toplum içerisinde sıkça karşılaşılan ancak genelinde bir sorun olarak görülmeyen sık tuvalete çıkma isteği, altında yatan nedenlere bakıldığında mutlaka dikkate alınması ve uzman desteğinden yararlanılması gereken bir problemdir. Sık idrara çıkma ya da tuvalete gitme isteğinde tüketim alışkanlıklarınız yanı sıra mide, dolaşım ya da bağırsaklarınızı ilgilendiren problemlerde etkili olabilir.

 

Sık, sık tuvalete çıkma isteği duymanız ve beraberinde terleme, kabızlık, ishal, gastrit, guatr, şeker ve mide ağrıları ile karşılaşmanız durumunda mutlaka dahiliye uzmanına başvurmanız gerekir. Evinizde uygulayacağınız ya da diğer kişilerin tavsiyesi ile kullanmaya başlayacağınız tedavi araçlarının etkili bir çözüm olmayacağını, daha ciddi sorunların geç teşhis edilmesine neden olacağını unutmamalısınız.

 

Tuvalet isteğiniz yine psikolojik bir faktöre bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Özellikle tuvalet ya da idrara çıkma konularından bahsedildiğinde bu isteği duyuyorsanız zaman içerisinde zihinsel olarak kendinizi şartlandırmış olabilirsiniz. Dahiliye kontrolü sonrasında tüm testlerinizin temiz olması durumunda bu yönde araştırma yapmak sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

 

Çok Tuvalete Gidiyorum, Nedeni Nedir?

Çevrenizde bulunan pek çok kişinin sık, sık idrara çıkma isteği nedeniyle sorun yaşadığını görebilirsiniz. Özellikle bu sorunun uykuyu bölecek durumda olması ya da işlerinizi yapmanızı engelleyecek hale gelmesi durumunda artık doktora başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz. Basit ve tüketim alışkanlıklarıyla ilgili bir sorun neticesinde ortaya çıkabildiği gibi ciddi sorunlar etkisinde de görülebilir.

 

Üriner sistem, mesane ya da böbrek kaynaklı sorunlar yanı sıra geceleri aşırı miktarda sıvı tüketimi de idrara çıkma isteğinizi artırmaktadır. Yaygın olarak karşılaşılan nedenlere bakıldığında enfeksiyon kaynaklı hastalıklar, yaralar, kas ve sinir dokularında görülen problemler, idrar üretiminde etkili olan ilaçlar ya da tedavi uygulamaları ile diyabet ve prostat gibi rahatsızlıklar sık, sık tuvalete çıkma isteğine neden olabilir.

Fazla ve Sık İdrara Çıkma Sebepleri, Nedenleri

Tedavide sıvı tüketiminin dengeli yapılması, gece yatmadan önce yemek yenilmemesi, öğünlerin düzenli olarak takip edilmesi ve sağlıksız gıdalardan uzak durulması gerekir. Aynı zamanda dahiliye uzmanı ile yapacağınız tetkikler sonucunda var ise diğer sağlık sorunlarının çözümü, tuvalete çıkma isteğinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Boşaltım Sistemine Dair Bilgilerinizi ve Sık İdrara Çıkma Konusunda Görüşlerinizi Paylaşmaya Ne Dersiniz ?

BİR CEVAP BIRAK