Daha Güzel Canlı ve Bakımlı Tırnaklar İçin İpuçları İle Öneriler

Daha Güzel Canlı ve Bakımlı Tırnaklar İçin İpuçları İle Öneriler

Saç ve Cilt Bakımı
PAYLAŞ

En güzel ve bakımlı tırnaklara ben sahip olmak istiyorum diyenlerdensiniz ancak ne cebiniz de paranız var manikür için ne de yeterli bir zamana sahipsiniz. Ama hemen sıkılmayın ve pes etmesin. Evinizde kendi güzellik salonunuzu kurarak çok kısa bir zaman diliminde daha bakımlı ve güzel görünüme sahip canlı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Peki bunun için ne yapmanız mı lazım işte gerekli olan tüm bilgiler.

Tırnakların görüntüsünü iyileştirecek tavsiyeler

Tırnaklarınızı doğal görüntüsü ile sevenlerden biri olabilirsiniz belki de doğallıktan yana değilsiniz. Tırnaklarınızı genellikle aynı renk ile boyayan birisiniz veya o gün giydiğiniz kıyafetin rengi ile uyumlu olacak şekilde boyuyorsunuz. Siz bu yazılanlardan hangisine uyuyorsanız uyun sahip olduğunuz tırnakların daha sağlıklı ve canlı olması için onların ihtiyaçlarını karşılayarak düzenli bir bakım yapmak zorundasınız. Sizler için yararlı olacak bu tavsiyeler ile evinizde kendiniz kolay ve pratik bir şekilde uygulayıp güzellik salonuna para vermeden aradığınız çözüme ulaşmış olabilirsiniz.

 

El ve Tırnakları Nemlendirme: İlk olarak eller yıkandıktan sonra her seferinde onları kremlemek gerekiyor. Bu şekilde hareket ederek cilt kurumasının önüne geçerek tırnakların nemlenmesini ve daha sağlıklı, kuvvetli bir durumda olmaları sağlanmaktadır. Bunların haricinde tırnakların uzun zaman diliminde eldiven içinde kalacağı sıcak suya maruz kalma durumuna ve soğuk havaya maruz kalacağı kış ayları içinde oldukça yararlı bir koruyucu hazırlık yöntemidir. Yaz mevsimlerinde tırnak sağlını sağlamak için ellerinizi klorlu suyun ve güneş ışığının etkilerinden koruyacak şekilde hareket etmelisiniz.

 

Tırnakları Törpüleme: Tırnaklarınızı tam dibine kadar kesmeyi düşünmüyorsanız eğer kesinlikle tırnak makası kullanmaktan uzak durmalısınız. Tırnak makası kullanmak yerine bir törpü kullanarak istediğiniz uzunluk durumuna getirebilir yuvarlak veya köşeli bir duruşa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece de tırnak kırılması riskinden de kurtulmuş olursunuz.

 

Hazırlık Aşaması: Oje sürme işlemine başlamadan önce koruyucu baz kullanmanız oldukça önemli ve gereklidir. Bu işlemi yapmazsanız eğer tırnaklarınız, kuru ve cansız olacak, saracaktır. Bu durumun en temel sebebi ise kullanmış olduğunuz parlatıcıların içinde bulunan etken maddelerin tırnakların nefes almasının önüne geçmesidir. Hazırlık aşaması için kullanılacak olan tırnak bazlarını bütün kozmetikçilerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Tırnaklar bazları şeffaf bir yapıdadır, içeriğinde kalsiyum. Aloe Vera ve E Vitamini bulunmaktadır. Baz kullandıktan sonra parlatıcı sürmek daha kolay bir şekilde yapılan bir işlem olacak ve tırnak yüzeyi pürüzsüzleşecektir.

 

Bakım: Tırnak bakımını yaparken üst cildini kesmeyin, koparmayın. Çünkü bu şekilde yapılan bir hareket sonrası enfeksiyon problemi karşınıza çıkabilir.   Bu üst cildi almak için özel olarak üretilmiş olan krem ve yağlar bulunmaktadır. Manikür çubuğunuzu kullanarak dikkatlice geri itebilirsiniz.

 

Dikkat edin: Kadınlar günlük yaşamlarında daha bakımlı olmak için sıkça yüz veya saç maskesi kullanır, ancak bu  bakım yöntemlerini konu tırnakları olunca genelde unutur. Bu unutkanlığın yerine ellerinizi vazelinleyerek iyice kremledikten sonra gece uyku vaktiniz geldiğinde ellerinize eldiven giyin. Gözlerinizi sabah açtığınızda ne kadar etkili ve faydalı olduğunu göreceksiniz.

 

Güzel tırnaklar için yararlı olacak öneriler

 • Haftada en az bir kere törpüleyin. Bu işlem tırnaklarınızın güçlenmesi ve çatlaklara karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olur.
 • Tırnak üst cilt bölümünü kesmeyin. Neden diyecek olursanız olursanız eğer o bölümün görevi tırnakları mikrop ve bakterilerden korumaktır. Krem yardımı ile o bölümü geri iterek görünmesini engelleyebilirsiniz.
 • Elleri güzelce yıkadıktan sonra tırnakları dikkatlice ıslak yer kalmayacak şekilde kurulayın. Böylece tırnak kurumasının önüne geçersiniz.
 • Günde iki kez ellerinize nemlendirici krem kullanırsanız daha sağlıklı ve bakımlı ellere sahip olursunuz.
 • Tırnaklarınızda aşırı oje ve sigara kullanımından ötürü ortaya çıkan sararma var ise beyaz üzüm sirkesi ile ovarak çözüm bulabilirsiniz.
 • Aseton ve oje kullanımında kısıtlamaya gidin. Sürdüğünüz ojeyi çıkardıktan sonra tekrar oje kullanarak boyamadan önce en az bir gün bekleyiniz. Yağlı kumaş tarzında satılan ve içeriğinde aseton bulunmadığından dolayı tırnak yapısına ve cilde zarar vermeyen oje çıkarıcıları kullanmayı tercih edin.
 • Ev işi yaparken eldiven kullanımı ile el ve tırnaklarını koruyabilir. Çamaşır suyu ve türevleri gibi kimyasalların zararlı etkilerinden korunursunuz.
 • Bir şey açmak yada çıkarmak için tırnaklarını alet olarak kulanmayın.
 • Tırnaklarınızı yeme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı sonlandırın ve sürekli olarak ağzınızda tutmayın.
 • A vitamini tüketimininize dikkat edin ki daha sağlıklı ve kuvvetli tırnaklarınız olsun. Bu vitamin bir çok meyve ve sebze türünde mevcuttur.
 • Uzun tırnaklarınız var ve siz onlara bakamıyorsanız eğer yapacağınız en güzel şey o tırnakları kısaltmak olacaktır.

Bakımlı ve güzel günlere güzel eller ile merhaba demeniz dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK