Dakhund Köpeği Bakımı

Dakhund Köpeği Bakımı

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ
Dakhund Resimleri

Bana her zaman için sevimli gelmiş olan bir köpek türünün adıdır Dakhun. Uzun vücudu ve kısa bacakları ile sevimli duruşu ile kendini sevdiren bu türün belirgin özelliklerine dair yararlı olan bilgileri yazıda bulacaksınız.

Dakhun, Dachshund ve Sosis gibi isimler ile tanınan bu ırk, kısa bacaklara sahip bodur, alman köpeği olarak bilinir. Özellikle koku alma duyuları aşırı geliştiği için avcılıkta da kullanıldığı görülmüştür. Alman kökenli olmasına rağmen ortaya çıkış dönemi olarak 1500’lü yıllar düşünülmektedir.

Dakhun Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Kızıl, Siyah ve Krem gibi renklere sahip olabilen Dakhun, orta boylu köpek ırklarından birisidir. Ortalama 12 – 14 yıl arası yaşam süreleri olan köpeklerin, kısa, uzun ve tel tüylü olmak üzere üç ayrı türü bulunur.

Ancak Almanya dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kısa tüylü olanları görülür. Boyutuna rağmen enerjik ve korkusuz bir köpek olan Dakhun, oldukça neşeli ve oyuncu bir hayvandır.

 

Koku alma duyuları ile avcılık da kullanılan Dakhun, özellikle hayvanları yaşam alanlarında yakalaması ile tanınır. Zeki ve insan canlısı bir köpek olması nedeniyle bekçi köpeği olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Dakhund Yavrusu Resimleri

Apartman yaşamı için çok uygun olmasa da bahçe katı olan evlerde beslenebilir. Gürültücü bir yanı vardır. Araştırmalarda yaklaşık beşbin yıllık bir geçmişe sahip olduğu görülmüştür.

Kısa tüylü olanı ele aldığımız için bakımda da bu türü baz almamız gerekiyor. Hafta da bir, tüy dökme dönemlerinde ise günde bir olmak üzere tüyler fırçalanmalı, kuru mama ile beslenmelidir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz için serbest zaman tanımakta fayda vardır.

Not: İnsanların yaşamında en sadık dostlarını başında köpekler gelmektedir. Günümüzde modern hayatın gereği olarak toplu yaşam alanları olan apartmanlarda yaşayanlar köpek bakımında biraz daha dikkatli olursa eğer bu sadık dostlarımızın yaşantısı konusunda apartmanlarda yaşayanlar daha hoşgörülü olacaklardır.

BİR CEVAP BIRAK