Deliksiz ve İyi Bir Uyku Uyumak için Neler Yapılmalı?

Deliksiz ve İyi Bir Uyku Uyumak için Neler Yapılmalı?

Sağlık
PAYLAŞ

Günümüzde pek çok kişinin sıkça şikayet ettiği konular arasında uyku problemleri yer almaktadır. Gerek beslenme, gerekse de yaşam şekliyle yakından ilişkili olan uyku sorunu, çeşitli yardımcı ürünler ile kısmen çözülebilmektedir. Örneğin stres faktörlerini ortadan kaldırdığınızda, düzenli olarak aynı saatlerde uyuyup uyanmaya başladığınızda uyku problemini ortadan kaldırmanız mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken farklı hususlarda bulunmaktadır.

 

Uyku sorunları üzerinde çoğunlukla etkili olan psikolojik faktörler yanında sağlık faktörü de dikkate alınmalıdır. Var olan sağlık sorunları ve hastalıklar, uyku düzeninin aksamasına neden olabilir. Bu sorunları önlemek adına, burada yer alan önerileri dikkate almalı aynı zamanda bir uzman desteğine de başvurmalısınız.

Aşağıda sizler için derlediğimiz bilgilerde daha iyi bir uyku için yapmanız gerekenler hakkında kısa öneriler bulabilirsiniz.

 

Rahat Uyumak için Neler Yapılmalı?

Çay ve kahve gibi ürünlerin tüketimi uyku sorunlarının ortaya çıkmasına neden olurken bitki çayları, uyku problemlerini ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle gün içerisinde bir iki kez tüketeceğiniz yeşil çay, vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olabilir.

Bal, süt ve fındık gibi gıdalar, uyku getiren kısmen uykuyu tetikleyen önemli tüketim ürünleridir. Uykuya dalma noktasında sorun yaşadığınızda bu gıdaları tüketmeniz daha rahat ve huzurlu bir uyku almanıza yardımcı olacaktır. Eğer bu önerilerin yeterli olmadığını düşünüyorsanız kitap okuyarak hem günü güzel bir şekilde tamamlayabilir hem de daha hızlı uyku sürecine girebilirsiniz.

 

Elektronik ürünler günümüzde bize büyük kolaylıklar sağlamakta, pek çok işi çok daha kısa sürede tamamlamaktayız. Ancak bu ürünlerin uzun süre kullanımı, hem vakit kaybına hem de uyku sorunlarına neden olmaktadır. Ayrıca kısmen vücutta oluşan sorunlarda uykuya etki ettiği için bu problemleri ortadan kaldırmak adına germe egzersizleri yapabilirsiniz.

 

Meditasyon ve nefes egzersizleri, ruhen rahatlamanızı sağlarken vücudun daha sağlıklı işleyiş göstermesine yardımcı olur. Egzersizler, spor faaliyetleri, beslenme de meyve ve sebzelere ağırlık verilmesi, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Ayrıca bulunduğunuz ortamın temiz havaya sahip olmaması, oda içerisindeki kötü kokularda uyku sorununa neden olabilir. Lavanta ve yeşil çay kokusu bu problemi çözmenize yardımcı olacaktır.

Deliksiz ve İyi Bir Uyku Uyumak için Neler Yapılmalı?

Güzel Bir Uyku İçin Yapılacaklar

Tablet ve Telefondan uzak durun: Uyumadan en az yarım saat kadar önce bu aletleri kendinizden olabildiğince uzak bir yere koyun, mümkünse odadan çıkarın.

Doğal Atıştırmalıklar Alın: Süt, Fındık ve Bal gibi atıştırmalıklar içeriğinde bulunan bileşimler uykuyu tetiklemektedir.

Bitki Çayları İçin: Gevşemeye yardımcı bitki çayları alın.

Işıktan Korunun: Sokak Lambası, Alarm gibi ışık kirliliği yapan ışık kaynaklarını kesin.

Sıcak Bir Duş Alın: Sıcak su ile alınan duş kaslarınızın gevşemesini sağlar ve rahatlıkla uyursunuz.

Düzenli Egzersiz: Gün içinde yapmış olduğunuz ezgersiz ile enerjinizi harcamanız sizin akşam daha rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Alkol ve Uyuşturucu Maddelerden Uzak Durun: Gece uyku saatinden önce tüketilen ve sarhoşluk veren maddeler huzursuz bir uyku uyumanıza neden olacaktır.

Akşam Geç Saatlerde Yemek Yemeyin: Yatağınıza girdiğinizde dolu bir mide ile uzanıyorsanız eğer bu durum sizi rahatsız edecektir. O yüzden akşam erken saatlerde yemek yemeniz uyku için yararlı olacaktır.

Stresten uzak durun: Gerek aile hayatı gerek iş, okul hayatında yaşadığımız stresli durumlar uykusuzluk problemi ile uğraşmanıza neden olabilir. O sebepten dolayı mümkün mertebe sıkıntılı durumlardan uzak olmaya çalışın.
Doğru Isı: Huzurlu, sağlıklı ve deliksiz bir uykuya dalmak istiyorsanız eğer uyuduğunuz mekan için en ideal sıcaklık 18-22 derece aralığıdır.
Sağlıklı Bir Yatağınız Olsun: Uyuduğunuz mekanın rahatlığı ve ortopedik oluşu daha güzel bir uyku için en önemli unsurların başında gelmektedir.
Güzel uykulara dalmanız dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK