Dengeli Beslenme İle İlgili Kompozisyon

Dengeli Beslenme İle İlgili Kompozisyon

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Sağlıklı Beslenme

Dengeli Beslenme Hakkında Kompozisyon Okurken Okuduklarınızın bir yaşam felsefesi olarak yarınlarını yönlendirmesi gerektiğini unutmayın. Çünkü sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamanın yolunun dengeli beslenme ve düzenli yapılan egzersizden geçtiğini sakın ola ki unutmayın.

 

Canlılar için temel ihtiyaçlar arasında yer alan beslenme, canlılığın devamı ve nesillerin sağlıklı olması için oldukça önemlidir. Özellikle son yıllarda daha fazla dikkate alınan bir kavram haline gelen dengeli beslenme, günümüzde devlet politikaları haline gelmiş önemli bir konudur.

 

Dengeli Beslenme Kısa Bilgi ve Kompozisyon

Besinler, vücudun enerji kaynağı olup canlılığın devamı için beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücudumuz, besin maddelerinde yer alan vitamin, karbonhidrat, yağ, protein ve mineralleri alarak sağlıklı bir şekilde canlılığını devam ettirmelidir. Sayılı olan bu maddeler, vücutta belirli oranlarda ihtiyaca karşılık gelirken bu durum hastalık ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde etkilidir.

 

Bugün, gelişmiş ülkelerde de görülen bir sorun olmasına karşı özellikle gelişmekte olan ya da geri kalmış ülkeler, dengeli ve düzenli beslenme konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Hem gıda ürünlerinde temin sorunu yaşanması hem de sosyo – ekonomik faktörler, dengeli ve düzenli beslenmenin önündeki en büyük engeldir.

Dengeli Beslenme Nedir

Dengeli ve düzenli beslenme yalnızca bugün için değil gelecek için de önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenemeyen genç bireylerin aydınlık bir geleceğe sahip olması mümkün değildir. Özellikle çocukluk döneminde yeteri kadar beslenemeyen kişiler, ilerleyen dönemde gelişim ve zeka açısından sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmenin toplumsal bir konu olarak ele alınması gerekir.

 

İçinde bulunduğumuz toplumda yaşayan geniş halk kitleleri eskiye oranla daha iyi yaşam koşullarına sahip durumdadır. Geçmişe oranla insanlarımız farklı besin türlerine daha kolay ulaşabilecek imkanlara sahiptir. Ancak yine de büyük toplum kesimleri tam anlamıyla dengeli bir beslenmeye ulaşacak durumda diyemiyoruz. Birde bu duruma bir çoğumuzun nasıl beslenip neyi yememiz neleri yemememiz, hangi yaş gruplarında hangi besinlerden hangi miktarlarda tüketmemiz gerektiğini bilmememiz gelmektedir. İlerleyen dönemlerde olası sıkıntılar yaşamamak için bir beslenme uzmanına yılda bir kez dahi olsa gitmemiz yararlı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK