Deprem Korkusu Nedir ? Deprem Korkusundan Nasıl Kurtuluruz

Deprem Korkusu Nedir ? Deprem Korkusundan Nasıl Kurtuluruz

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ
Deprem Korkusu Nedir ? Deprem Korkusundan Nasıl Kurtuluruz

19 Ağustos Depremi sonrası bir çoğumuzda ortaya Çıkan Deprem Korkusu ile ilgili olarak Deprem Korkusu Nedir ? Deprem Korkusundan Nasıl Kurtuluruz sorularının yanıtlarını merak etmeyecek kişi sayısı oldukça azdır. 19 Ağustos ve Daha Sonra 12 Kasım 1999 Tarihli Düzce İlimizde Meydana Gelen Deprem ve En Son Yaşadığımız Büyük Deprem Olan 23 Ekim 2011 Tarihli Van Depremi Bizlere Depremle Yaşayan Bir Ülke Olduğumuzu ve Bu Konuda Daha Duyarlı Olmamız Gerektiğini Bir Kez Daha Gösterdi. Ayrıca bir çok insanın belleklerinde deprem korkusu denilen bir fobinin oluşmasına sebep oldu.

 

Deprem Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapmalı ?

Özellikle büyük bir deprem yaşamış ya da bir depremde yakınlarını kaybetmiş kişilerde sıklıkla görülen deprem korkusu çeşitli psikolojik uygulama ya da terapiler sonucunda giderilebilmektedir. Üstelik bu korku yalnızca bu kötü anla yüzleşmiş olan kişilerde değil, hiç depremle karşı karşıya kalmamış kişilerde de görülebilmektedir.

 

Deprem Korkusu Nedir? Nasıl Atlatılır

Deprem korkusu, diğer korkular ile benzer özellikler taşısa da bazı aşamalarda diğer fobilerden ayrıldığı görülebilir. İnsanların yaşadığı korku anlarında daha çok kişinin tehlikeyle karşı, karşıya kalması hissinin ağır bastığı söylenirken, deprem korkusunda bireylerin, toplumun ya da ailenin içinde bulunduğu geniş bir alandan söz edilmektedir.

Depremde Yıkıntı, Yıkılmış Ev, Bina ResimleriÖzellikle geçmiş dönemlerde bu tür afete maruz kalan yakınlarını kaybeden ya da hiçbir kayıp dahi yaşamayan kişilerin deprem fobisi yaşadığı görülmüştür. Genellikle bu fobinin varlığı depremden ya da benzeri bir olaydan bahsederken kişinin yaşadığı tedirginlik ve rahatsızlık hissi, yoğun kaygılar ve deprem olasılığına karşı işlev kaybı gibi şekillerde ortaya çıkabiliyor.

Depremde Asfalt Çatlaması

Uzmanlara göre deprem korkusuna karşı ilaç kullanımı son derece etkili sonuçlara sahiptir. İlaç kullanan ve bu tedavi sonucu fayda görmeye başlayan kişilerde büyük oranda deprem korkusunun yenildiği söylenirken korkuya eşlik eden fiziksel problemlerde ortadan kalkmaktadır. Ancak mutlaka geniş çaplı bir tedavinin de gerekebileceğini unutmayın.

Deprem Fobisi Konusunda Yapılacaklar (Video)


Deprem fobisine dair tüm merak edilenlerin yanıtlarını sizlere vermeye çalıştık. Yararlı olmuştur umarım.
Toplum olarak daha sağlıklı ve çağdaş binalarda yaşayarak depremi birlikte yenebiliriz. Unutmayın Ölümlerin Sebebi Genellikle Hatalı Yapılan Binalardır.

BİR CEVAP BIRAK