Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli Neleri Yemeliyiz?

Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli Neleri Yemeliyiz?

Sağlık
PAYLAŞ
Elma, Ağız Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığının önemi son yıllarda geçmişe oranla daha fazla dikkat edilen hususların başında gelmektedir.

Diş Sağlığı İçin Ne Yemeli Nasıl Yemeli

Sağlığımızın önemli bir ayağı olan diş sağlığımız özellikle sıkıntı yaşadığımız dönemlerde daha fazla dikkatimizi çekmektedir. Her gün yediğimiz onlarca besin ile yıpranan dişlerimizin bakımını ihmal etmemiz durumunda zamansız bir şekilde yaşayacağımız diş rahatsızlıkları bize hayatı zindan edebilir.

Bu nedenle hem zamansız rahatsızlıklardan korunmak hem de uzun yıllar boyunca sağlıklı dişlere sahip olabilmek için diş sağlığı için doğru beslenme yolları izlemeliyiz.

Özellikle çocuklarımızda küçük yaşlardan itibaren kazandıracağımız bu davranış ve alışkanlıklar ile uzun yıllar boyunca diş sağlıklarını korumalarının yolunu açmış olacağız.

Beslenme alışkanlıkları nasıl olmalı?

Sağlıklı Dişler, Ağız Diş Sağlığı

Öncelikle bilinmesi gereken gerçek şudur ki; bir dişin çürümesi aylar alan bir durumdur yani tüketilen tek bir besin ile dişte sorun oluşması mümkün değildir, sadece tüketilen son ürün o diş için bardağı taşıran son damla olmuştur.

Bu nedenle doğru beslenme alışkanlıkları edinerek diş sağlığını korumak mümkün olacaktır. Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli Neleri Yemeliyiz, korunması için izleyebileceğimiz yollar şunlardır;

  • Diş sağlığı için vazgeçilmez olan A, D ve C vitaminlerini içeren besinler sıklıkla tüketilmeli, özellikle süt ve süt ürünleri düzenli olarak hayatımızda olmalıdır.
  • Dişin sertliğini koruyabilmesi için sürekli olarak yumuşak besinler ya da sıvı yiyecekler tüketmek yerine havuç, elma gibi sert meyveler de tüketilmelidir.
  • Çok soğuk ve çok sıcak içeceklerin sıklıkla tüketilmesi diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli nedenlerdir.
  • Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi ile temizlenmesi dişlerin ömrünü uzatan en önemli işlemlerdir.
  • Kola, gazoz gibi asitli içecekler diş minesine ciddi şekilde zarar vermekte, dişi zayıflatmaktadır.
  • Sigara ve alkol kullanımının diş sağlığına olumsuz etkileri saptanmıştır.
  • Ağza yabancı madde sokma, kalem çiğneme, tırnak yeme ya da uzun süre elin çeneye dayandırılması diş sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
  • Fındık ceviz gibi sert kuruyemişlerin dişler ile kırılması doğru değildir.

Bize sorabilirsiniz

Alanında uzman olan kadromuz; diş sağlığı ve beslenme konusunda her tür soruyu cevaplandırmak için 7 gün 24 saat hazırdır, bu sayede bu yazımızda ele alamadığımız aklınıza takılan her soruyu bize sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK