Doğal Yollarla Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal Yollarla Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Sağlık
PAYLAŞ

Diş taşı, günümüzde pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan birisi olmasına karşın genellikle göz ardı edilmekte ve ciddi ağız – diş rahatsızlıkları ortaya çıkmadığı sürece dikkate alınmamaktadır. Ancak düzenli olarak doktor kontrolüne giden ve muayene olan kişilere uzmanlar, belirli periyotlar dahilinde diş taşı temizliği yapılması önerilmektedir.

 

Diş taşları, diş sağlığını doğrudan etkileyen, diş etlerinde kanama ve iltihaplanma gibi sorunlara yol açan diş problemleri arasında yer alır. Geçmiş yıllarda daha çok kazıma denilen yöntemle uygulama yapılırken günümüzde gelişen imkanlarla birlikte artık çok daha hızlı ve acısız, diş taşı temizliği yapılabilmektedir. Ancak bu yöntem doğal uygulamalarla da yapılabilmektedir.

 

Diş taşı temizliğinde hiç kuşkusuz en sık tercih edilen uygulama doktor kontrolüdür. Periodontoloji bölümünde uzmanınız tarafından yapılacak kontroller sonucunda yapılan diş taşı temizliğinde dişleriniz ilk birkaç günlük süreç içerisinde sızlama ve kısmen ağrı gibi sorunlar yaşıyor olsa da sonraki süreçte sorun, büyük oranda azalmaktadır.

 

Doğal Yollarla Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Sosyal bir varlık olan insan için en önemli konulardan birisi hiç kuşkusuz ikili iletişimdir. İkili iletişimde göze çarpan alanlardan ilki olan dişler, kişinin genel yaşam şeklini, kendine olan saygısını ve aynı zamanda temizliğini kısmen ifade eder. Her ne kadar genetik olarak yatkın olan, sigara, çay ve kahve gibi ürünleri sık tüketen kişilerde diş bakımı yapılmasına karşın sararma olsa da en az sararma kadar etkili olan diş taşları da öne çıkmaktadır.

 

Diş taşı temizliğinde uygulanan modern yöntemlerden oldukça etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Ancak asıl önemli olan temizlik sonrasında diş fırçalamasıyla birlikte diş ipi ve gargara gibi ürünlerinde kullanılmaya devam edilmesi, çay ve kahve tüketimi ile sigara kullanımını sınırlanmasıdır.

 

Diş taşı temizliğinde diş fırçalamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak doğrudan diş taşı oluşumu sonrasında fırçalama yeterli etkiyi sağlayamayacağından, ağzınızın kuru kalmamasına özen gösterilmeli, dişlere doğrudan etki eden toz türevi ürünlerin kullanımından sakınılmalıdır. Diş taşlarının temizliğinde klinik olarak uygulanan yöntemler dışında başarılı sonuç elde edilecek herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.

Diş Bakımı ve Sağlığı Konusunda Sizlerde Görüşlerinizi Bilgilerinizi Paylaşmak İster misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK