Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır? Basit Öneriler

Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır? Basit Öneriler

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ

Havalar soğuyup kış ayları geldiğinde ısınma konusunda yaşanan sorunlar yanında pek çok kişi, cebimizi yakan yüksek doğalgaz faturalarından şikayetçi olmakta ve bu konuda hangi çözümden yararlanacağı konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Kimi zaman soğuk ortamda oturmak ve yalnızca günün belirli bölümlerinde kombiyi kullanmak etkili bir çözüm yolu gibi görünse de bu durum hem evin uzun süre soğuk kalmasına ve ısınma sırasında daha fazla enerji harcanmasına hem de muhtemel hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

 

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir

Hiç kuşkusuz soğuk günlerde kombi kullanımı olmaksızın ev içerisinde hareket etmek, pek de akıllı bir çözüm olmayacaktır. Ancak mevcut faturalar göz önüne alındığında birçok ailenin yaşadığı maddi sorunlar, daha düşük doğalgaz faturası yönünde alınacak önlemleri akıllara getirmektedir. Bu konuda işin uzmanı olan kişiler tarafından yapılan öneriler yanında daha önce deneyimlenen bazı bilgiler de bulunmaktadır.

 

Kış aylarında büyük şehirlerde ve nispeten daha soğuk olan bölgelerde ortalama üç – dört aylık periyot içerisinde ısınma için harcanan ücretlerin 2000 – 3000 TL arasına ulaştığı bilinirken bu ücretler, mevcut maaş koşulları altında, altından kalkılamayan bir duruma gelinmesine neden oluyor. Aşağıda sizler için derlediğimiz bilgilerde doğalgaz faturalarında azalma sağlayacak bazı öneriler bulabilirsiniz.

 

Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır? 

Doğalgaz Kombisi Resimleri

Son yıllarda pek çok bölgede zorunlu hale getirilen, genellikle eski yapılarda yer almayan ısı yalıtımı, doğalgaz faturasını azaltma yönünde atacağınız önemli bir adım olacaktır. Özellikle kış aylarında ısı yalıtımı olmayan evlerde ısının, doğrudan dışarıya kaçması, sıcaklığın ev içerisinde tutulamamasına neden oluyor. Bu bakımdan ilk aşamada maliyetli bir durum gibi görünse de uzun vadede ısı yalıtımı ile önemli bir avantaj sağlayabilirsiniz.

 

Yine ısı yalıtımı olsun, olmasın, kalorifer petekleri arkasında kullanacağınız alüminyum folyolar, sıcaklığın ev içerisinde kalmasına ve duvar aracılığı ile dışarıya kaçmamasına yardımcı olacaktır. Eğer, peteklerin yerleşimi konusunda bir hata var ise mutlaka deneyimli bir tesisatçı ile görüşmelisiniz.

 

İşin teknik kısmı yanı sıra davranış bakımından da bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin soğuk günlerde ısınma konusunda sorun yaşadığınızda sıcak bir içecek almanız, mümkün olduğunca hareket etmeniz ve güneşten maksimum düzeyde faydalanmanız yararlı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK