Dudaktaki Uçuk Neden Çıkar, Bulaşıcı Mıdır , Nasıl Tedavi Edilir ?

Dudaktaki Uçuk Neden Çıkar, Bulaşıcı Mıdır , Nasıl Tedavi Edilir ?

Sağlık
PAYLAŞ

Günlük hayatta pek çoğumuzun hayatlarının bazı dönemlerinde tekrarlayan ağız yaralarından şikayetçidirler ve çözüm ararlar. Bu ağız yaraları içinde en çok Uçuk ve aftöz ülserler karşımıza çıkan ağız yaralarıdır. En yaygın olarak görülen Uçuk genellikle dudak kenar kısımlarında görülen içi sıvı dolu olarak görülen küçük kabarcıklardır. Az da ağız içinde, sert damakta ve diş etinde görülebilirler. Belirtileri içinde en sık olarak görüleni Uçuk çıkmadan 1-2 gün önce, dudak kenarlarında kaşınma, yanma görülmesidir. Daha sonra bu belirtileri, kaşınan bölgenin kızarması, şişmesi ve içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkması izler.

 

Ortaya çıkan Bu kabarcıklar bir kaç saat içerisinde patlayarak kabuklanır. Uçuğun meydana çıkıp iyileşmesi ortalama olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Uçuğun ortaya çıkma nedeni bir herpes simpleks adlı virüsünün aktif  konuma geçmesidir. Herpes simpleks adı verilen virüs geçmişte bu enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerde pasif bir şekilde bekler ve Stres, yorgunluk, travma gibi ateş, hormonal değişiklikler ve aşırı güneş ışığına maruz kalınan durumlar, pasif durumda bekleyen virüsün aktif hale gelerek uçuğun tekrardan oluşmasına neden olurlar.

 

Uçuk bulaşıcı mıdır sorusunun yanıtını kısaca verelim, kabarcıkların patlayıp kabuklaştıktan sonra tamamen iyileşmesi sürecinde uçuk bulaşıcıdır. Uçuk virüsü nasıl bulaşır sorusunun yanıtı kişinin kullandığı havlu, kaşık, bardak gibi özel eşyalarından bulaşabildiği gibi uçuk olan birinin öpmesi sonucu da bulaşabilir.

 

Uçuktan korunmanın yolları ;Uçuk çıkan yer sıkıştırılıp patlatılmamalı, yüz ve cinsel organlar enfeksiyon bulaşmasına karşı korunmalıdır. Herpes simpleks virüsünün insan vücuduna ilk yaşlarda yerleştiği göz önüne alındığında özellikle bebek ve çocuklara daha fazlı dikkat edilmelidir. Uçuk ve uçuğun kabuğu ile oynanmalıdır, dokunulduğunda eller çok iyi yıkanmalıdır.

Dudaktaki Uçuk Neden Çıkar, Bulaşıcı Mıdır , Nasıl Tedavi Edilir ?

Uçuğun tedavisi nasıl yapılır diye soranlar için kısaca yanıt verelim; antiviral uçuk kremleri ile yapılmaktadır. Bu kremler deriden deri altına geçerek uçuk virüsüne etki eder ve virüsün deriye zarar vermelerini engeller.

Doğal Yöntemlerle Uçuk Tedavisi

Uçuk nasıl geçer konusunda aradığınız çözüm doğal bir çözüm ise uçuk konusunda yararlı olacak bitkisel yöntemler aşağıdadır.

Sarımsak: Uçuk probleminiz var ve bu konuda bitkisel bir çözüm yoluna başvurmak istiyorsanız eğer uçuğa iyi gelen bitkiler listesinin zirvesinde yer alır sarımsak. Toplumda genel bir kanı vardır sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu konusunda. Uçuk tedavisinde sarımsak şu şekilde kullanılabilir ; temizleyerek ikiye bölmüş olduğumuz sarımsağı uçuk olan bölge üzerine masaj yapar gibi süreriz. Bir süre sonra uçuk olan bölgede ki iyileşmeyi fark edebiliriz.

Melisa Otu: Uçuk Bitkisel Uçuk Tedavisinde kullanılan çözüm yöntemlerinden biri de melisa otu olarak öne çıkmaktadır. Bakteriler, Mantar ve virüsler gibi zararlı olan bir çok enfeksiyona karşı oldukça yararlı bir bitkidir. Kullanım yöntemi olarak hem yağ olarak hemde çay biçiminde kullanılabilmektedir. Uçucu özellikte ki bir yağ olmasından dolayı su ile karıştırdıktan sonra uçuk probleminin olduğu bölgeye sürersek problemi çözmeye yardımcı olduğunu görebiliriz. Kullanım yöntemi olarak çay biçiminden kullanacaksak eğer temiz bir pamuk parçasını çaya batırıp iyice ıslatılarak uçuk çıkan bölgeye sürülür. Ayrıca dilerseniz melisa çayı hazırlayarak kullanabilirsiniz tedavi konusunda o da yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Günler Dileriz

BİR CEVAP BIRAK