Dünya Gezegeni Özellikleri, Yapısı Nasıldır?

Dünya Gezegeni Özellikleri, Yapısı Nasıldır?

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Dünya gezegeni ya da diğer ifadesi ile yerküre, Güneş sistemi içerisinde bulunan gezegenler arasında canlı yaşamına elverişli olan en uygun şartları taşıyan tek gezegen olarak öne çıkmaktadır. Uzmanlar tarafından halihazırda yapılmış olan araştırmalar ve incelemeler neticesinde dünya ile benzer yapılara sahip olan gezegenler bulunmasına karşın henüz hiçbirinin dünya gibi yaşam için elverişli şartlara sahip olmadığı görülmüştür.

 

Güneş sistemi içerisinde Güneş’e sıralama bakımından üçüncü sırada yer almasıyla oldukça yakın olan Dünya, en yoğun ve büyük beşinci gezegen olarak öne çıkar. Yaşama elverişli olan tek gezegen olarak bilinen Dünya, sahip olduğu katı ve kaya yapısı itibariyle yer benzeri gezegenler sınıfı içerisinde değerlendirilmektedir.

 

Kendi grubu içerisinde kütle ve hacim açısından en büyük gezegen olan dünya, tek doğal uydusu olan Ay’a sahiptir. Genel görünümü itibariyle mavi bir dalga ve bulutu andırması yanı sıra terra olarak da nitelendirilen gezegenimiz pek çok canlı türünün varlığını sürdürmesini ve değişimini sağlamaktadır. Aynı zamanda hem insan hem de diğer canlı türleri için elverişli kaynaklara da sahiptir.

 

Dünya Gezegeninin Yapısı ve Özellikleri

Dünyanın Yapısı ve Özellikleri

Uzmanlar tarafından yapılmış olan pek çok araştırma ile Dünya’nın yaşının yaklaşık 4, 467 milyar yıl olduğu belirlenmiştir. Bu süreç içerisinde yaklaşık 120 milyar insanın dünya üzerinde yaşamakta olduğu, nesli tükenmiş olan pek çok canlı türünü barındırdığı ve aynı zamanda evrimin etkisi ile yeni canlı türlerinin de ortaya çıktığı görülmektedir.

 

Genellikle gezegenlerin mevcut durumu ve yaşı değerlendirilirken kayaçlar göz önüne alınıyor olsa da dünya için bu durum söz konusu değildir. Bugün var olan en yaşlı kayaçları oluşturan daha yaşlı kayaçların varlığını sürdürmemesi nedeniyle yaş hesaplamasında en yaşlı kayaca, Gröndlan’da ulaşılmıştır. Bu kayacın yaşının ise yaklaşık 4,1 milyar yıl olduğu belirlenmiştir.

 

Yer kabuğuna baktığımızda mantoya oranla çok daha hafif bir maddeden oluştuğu görülmektedir. Yerkabuğu okyanus ve denizlerin altında uzanmış olduğu okyanus kabuğu ya da kıtaları oluşturması nedeniyle kıta kabuğu olarak ayrılmaktadır. Okyanus kabuğunda kalınlık yaklaşık 6 – 8 km arasında değişim gösterirken yer kabuğunda bu rakam 60 – 70 km’ye ulaşabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK