Dünya Nüfusunun Dağılışı, Yoğunluğu ve Oransal Dağılımı Hakkında Bilgi

Dünya Nüfusunun Dağılışı, Yoğunluğu ve Oransal Dağılımı Hakkında Bilgi

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Nüfus

Demografik Bilgiler inceleneceği zaman ilk sonucu aranılan hususların başında Nüfusun Bölgeler Arasında ki Oransal Dağılımı ve Yoğunluğu gelmektedir.

Nüfus dağılışı belirlemesinde bir bölgede yaşayan insanların sık  ya da seyrek olma durumu ele alınmaktadır. Dünya nüfusu dağılışının belirlenmesin de ülkemizde olduğu gibi doğal, ekonomik ve coğrafi faktörler ele alınmaktadır.

Nüfus dağılışı bir bölge ya da ülke de yaşayan insanların o bölge içerisin de sık ya da seyrek olma durumunu ifade eder. Nüfus dağılışının bilinmesi bölgenin ekonomik ve sosyal açıdan durumunun ve sorunlarının belirlenmesine katkı sağlar.

Dünyada Nüfusun Dağılışı

Nüfusun yoğunluğuna göre daha sık yani kalabalık olduğu bölgeler şunlardır.

Dünya Nüfus Yoğunluğu Haritası

Muson Bölgesi: Tarım ve hayvancılık için oldukça elverişli şartlara sahip olan Muson bölgesi hem sıcak iklim hem de yağış ile yaşamaya elverişlidir. Bu nedenle nüfus yoğunluğu daha fazladır. Ayrıca sanayileşmenin fazla olduğu alanlarda da yine nüfus yoğunluğu yüksektir.

Kıyı Bölgeler: Sanayileşmenin geliştiği bu bölgeler de aynı zamanda kültür, sanat, turizm, eğitim ve ekonomik faaliyetler de gelişmiştir.

Mısır Nil Nehri Çevresi: Sıcak ve kurak bir iklime sahip olmasına rağmen sulama imkanlarının iyi olması bölge de nüfus yoğunluğunun fazla olmasını sağlamıştır.

Nüfus yoğunluğunun daha seyrek yani az olduğu bölgeler ise şunlardır.

Çöl Alanlar: Çöl topraklarına sahip olan alanlar tarıma elverişli olmaması, sıcaklık farklılıklarının yüksek olması ve yağış almaması nedeniyle daha seyrek nüfusa sahiptir.

Kutup Bölgeleri: Kutup bölgelerin de daha çok yerel halk bulunmakla birlikte sıcaklığın çok düşük olması yaşam olanaklarını kısıtlamıştır.

Ekvator: Ekvator ve çevresinde sıcaklık ve nemin yüksek olması insan yaşamını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bu alanlarda nüfus daha seyrektir.

Türkiye Nüfus Dağılım Haritasi
Nüfus Dağılım Haritasında Türkiye’nin Nüfus Yoğunluğunu Renklerine Göre Bulabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK