Dünyanın Günlük Hareketi ve Sonuçları Nelerdir

Dünyanın Günlük Hareketi ve Sonuçları Nelerdir

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Dünyanın Günlük Hareketinin Sonuçları

Dünyanın günlük hareketi, kendi ekseni etrafında 24 saatlik süre içerisinde tamamladığı ve diğer bir ifade ile bir gün içerisinde bitirdiği dönüş şekli olarak ifade edilir. Genellikle “günlük hareket” ifadesi daha sık kullanılmakla birlikte başta gece ve gündüz olmak üzere gerçekleşen birçok olayda, dünyanın günlük hareketinin etkisi bulunmaktadır.

 

Dünyamız, sahip olduğu şekli, kendi ekseni etrafında ki dönüşü ve yıllık hareketleri ile yaşamsal faaliyetlerde etkili olan pek çok olayın meydana gelmesini sağlamaktadır.

Dünyanın Günlük Hareketi Nasıl Olur

Bir düzen içerisinde ve aksamadan devam eden bu olaylardan herhangi birinin aksaklık yaşaması, yaşamsal faaliyetlerinde durmasına neden olacaktır. Bu konuda yapılan araştırmalar halen yeni ve ilgi çekici sonuçlar sunmaya devam ediyor.

Dünyanın günlük hareketine baktığımızda ise kullanmış olduğumuz zaman dilimi ile 24 saatlik süreç içerisinde tamamlandığını görebiliriz.

Bu süreç, gece ve gündüz oluşumu yanı sıra güneş ışınlarının yere düşme açısını etkilemesi nedeniyle farklı tepkimelerinde meydana gelmesini sağlamaktadır. Aşağıda dünyanın günlük hareketi ve sonuçları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Günlük Hareketi

Dünyanın Günlük Hareketinin Sonuçları Hakkında Bilgi

Dünyanın kendi ekseni etrafında bir gün içerisinde tamamladığı günlük hareketi sonucunda gece ve gündüz meydana gelmektedir.

Bu olay sırasında güneş ışınlarının geliş açısında meydana gelen değişimlerle birlikte sıcaklık değişmekte, cisimlerin sahip oldukları gölge boyları değişim göstermekte, yine sıcaklık değişimlerine bağlı olarak oluşan farklar nedeniyle çözünme ve rüzgar oluşumu gibi olaylar görülmektedir.

Dünyamızın günlük hareketi sonucunda 30 ve 60 derece enlemlerinde dinamik basınç alanları meydana gelmektedir.

Rüzgarların oluşumu ve dağılımını etkileyen bu hareket sonucunda kuzey yarım kürede hareket yönüne göre sağa, güney yarım kürede ise hareket yönüne göre sola doğru dağılım gözlenmektedir.

Günlük hareket etkisinde oluşan diğer olay ve meydana gelen değişimler ise; okyanuslarda akıntı sahalarında yaşanan dalgalanmalar, güneşin doğuşu ve batışı arasında doğu ve batı yönlerine bağlı olarak meydana gelmekte olan değişimler, yön tayininin daha rahat yapılabilmesi ile yerel saat dağılımında karşımıza çıkan farklılıkların oluşması öne çıkmaktadır.

Aynı zamanda yıllık hareketle bağlantılı olarak günlük hareketin farklı etkileri de bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK