E Vitamininin Faydaları Nelerdir

E Vitamininin Faydaları Nelerdir

Sağlık
PAYLAŞ
E vitamini nedir

E Vitamininin Faydaları sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamak isteyenlerin merak ettiği hususlardandır. E vitamini, yalnızca 100 yıl kadar öncesinde henüz net olarak bilinmeyen ancak bir araştırma sonucunda ortaya çıkan, özellikle kas işleyişi ve sinir sistemi açısından önemli bir yere sahip olan vitamin grubudur. Yağda çözünebilen vitaminler arasında yer alan E vitamini, hücre zarında antioksidan etkiye sahip olması ile bilinir.

 

Bugün, geliştirilen pek çok kozmetik ürünü yanı sıra ilaçlarda da yer alan E vitamini başta cilt sağlığı olmak üzere, vücudun bağışıklık sistemi ve toksinlere karşı olan savunmasında etkili bir araçtır. Aynı zamanda pek çok kanser türüne karşı vücudu koruyan E vitamini, günlük beslenme düzeni içerisinde mutlaka yer verilmesi gereken besin grubunda bulunmaktadır.

 

E vitaminin vücutta sağladığı etkilere baktığımızda kansere karşı olan koruyucu etkisiyle birlikte atardamar rahatsızlıklarının önlenmesinde kan dolaşımı ve kanın pıhtılaşmasında etkili bir araçtır. Doku onarımı üzerinde etkili olması nedeniyle ameliyat ya da farklı nedenlerden ötürü oluşan yara izlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlamakta, doku onarımına olumlu yönde etki etmektedir.

E Vitamini Faydaları ve Etkileri

Cilt yapısı üzerine olan etkilerine daha çok değinilmesine karşın vücutta organların genel işleyişi ve toksinlerin uzaklaştırılmasında E vitaminin önemi bilinmektedir. Özellikle kanser oluşumuna neden olan zararlıların vücuttan uzaklaştırılması ve hastalık kaynaklı etkilerin arındırılması açısından E vitamininin sağlamış olduğu antioksidan etki oldukça önemlidir.

 

Sağlıklı cilt yapısının gelişiminde, yeni doku oluşumunda ve doku onarımında görevli olan E vitamini, göz hastalıklarına karşı da koruyucu etki yaratmakta, göz sağlığını korumaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler bugün pek çok insan tarafından dile getirilmesine karşın, bu etkilerin azaltılması ancak E vitamini alımıyla sağlanacaktır. Yine yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan lekelere karşı da E vitamini önemli faydalar sağlar.

E Vitamininin Faydaları, Yararları

Kontrolsüz bir biçimde aşırı alımı durumunda karaciğer ve böbreklerde bazı temel sorunların ortaya çıkması nedeniyle günlük ihtiyaçtan fazlasının alınması ya da doktor kontrolü dışında E vitamini alımına yönelinmesi, zararlı olacaktır. Tüketimde tahıl, tahıl ürünleri, süt, süt ürünleri, kırmızı et, sebze gibi ürün gruplarına yer verilmelidir.

 

E Vitamini Nelerde Var

Bazı besinlerin 100 gramında bulunan α-tokoferolün miligram cinsinden miktarı şöyledir:

  • sebzelerde 90
  • sıvı yağlarda 50
  • tahılda 45
  • yumurtada 10,7
  • margarinde 10,2
  • fasulyede 9
  • koyun ve sığır etinde 1,7
  • tereyağında 1,6
  • tavukta 1,6

Not: Tüm Vitamin Türlerinin Yararları Bulunduğu kadar aşırı kullanımı durumunda olası zararları ve olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu yüzden ki doktorunuz ile görüşmeden ve doktora danışmadan bilinçsiz kullanımdan uzak durmanız sizlerin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK