Egzama Neden Olur? Tedavisi

Egzama Neden Olur? Tedavisi

Sağlık
PAYLAŞ
Egzama nedir

Egzama, cilt rahatsızlıkları içerisinde en sık karşılaşılan ve genellikle tedavi sürecinde keşfetme aşamasında olunan ilaçlardan faydalanılan bir rahatsızlık olup, cilt kaynaklı ortaya çıkabileceği gibi vücutta gerçekleşen bazı reaksiyonlar ya da çevresel faktörler etkisinde de oluşabilir.

Vücudun, bilhassa bağışıklık sisteminin kendine karşı savaşması egzama türünde sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Egzama farklı evrelere sahip olan bir hastalık olduğu için değerlendirmeyi genelleme yaparak sunmak gerekiyor. Hastalığın başlangıcı ve ileri aşamalarında ciltte kızarıklık, kaşıntı, dökülmeler, kuruluk ve çatlaklık gibi pek çok belirti görülmektedir. Türlerine bakıldığında sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı türleri olduğu görülmektedir.

Egzama Neden Olur? Nasıl Geçer

Egzama Resimleri

Egzama, cilt rahatsızlıkları içerisinde en sık karşılaşılan türlerden birisi olup kendi içerisinde alerjik egzama olarak nitelendirilen atopik dermatit ile karşımıza çıkmaktadır.

Kalıtsal olduğuna inanılan bu rahatsızlık, ciltte kabarma ve tahriş gibi sorunlarla birlikte kaşıntı ve dökülme problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Yine temas yolu ile gerçekleşen egzama dışında tüm egzama türlerinin komplike bir oluşum yapısına sahip olduğu, vücutta birkaç faktörün bir araya gelmesi ile oluştuğu görülmektedir.

Egzamanın ortaya çıkışında etkili olan faktörlere bakıldığında ilk sırada çevresel faktörler yer almaktadır. Doğrudan cilt tahrişine neden olan nesneler nedeniyle ortaya çıkan bu türde cildin, sabun, deterjan, şampuan ya da diğer kimyasallara maruz kalması sebebiyle tahriş olması ve egzama belirtileri göstermeye başlaması görülür.

Ayrıca kullanılan bakım ürünlerinin de doğal bir içeriğe sahip olmaması ve kimyevi olması egzamaya neden olabilmektedir.

Alerjenler ve kötü hava koşulları egzama oluşumunda etkili olan faktörler arasında yer alırken onları genetik faktörler, bağışıklık sistemi sorunları, stres, uzun süre sıcak suya maruz kalma, kuru cilt, terleme, cildin temiz olmaması, dengesiz ve düzensiz beslenme gibi faktörler izlemektedir.

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç ve kremleri %100 başarı ihtimali olmamakla birlikte türüne göre tedavi uygulaması belirlenmesi daha yararlı olacaktır. Fiziksel ve estetik anlamında bu kötü görüntüden kurtulmak için mutlaka bir uzman desteği almanızı öneriyoruz.

Egzama Hastalığı Hakkında Yaşadığınız Şikayetler ve Bu Hastalık İle İlgili Yorumlarınızı Paylaşmak İster Misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK