2017 Ehliyet Almak İçin Lazım Olan Evraklar ve Yapılacaklar Nelerdir

2017 Ehliyet Almak İçin Lazım Olan Evraklar ve Yapılacaklar Nelerdir

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ
2017-2018 Yılında Ehliyet Almak İçin Lazım Olan Evraklar ve Yapılacaklar

Ehliyet Almaya Hak Kazananlara Lazım Olan Bilgiler ve 2017-2018 Yılında Ehliyet Almak İçin Lazım Olan Evraklar ve Yapılacaklar hakkında bilgileri açıklayalım.

2017-2018 Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Listesi

2017 Yılı İçinde Ehliyet Almaya Hak Kazananlar İçin En gerekli olan bilgilerin başında gerekli olan evrakların listesi yer almaktadır.

Ehliyet Resimleri

Ehliyet alma işlemleri ve yapmanız gerekenler?

Ehliyet ve direksiyon imtihanından geçtiniz ve ehliyet almayı hak kazandınız. Bu evreden sonra ehliyetinizi almak için neler yapmanız gerekiyor? Ehliyetler, imtihanı kazanmış kişiler tarafından ihtiyaç duyulan evraklar hazırlanarak kaza emniyet müdürlüğüne müracaat edilip alınabilir.

 

İhtiyaç duyulan evraklar neler?

Emniyet müdürlüğüne ehliyet almak için müracaat etmeden önce hazırlamanız gereken belgeler ve evraklar.

– Kan grubu kartı Polikliniklerden sıhhat raporu alınırken beraber kan grubu da öğrenilebilir. Kimlikte yazıyorsa veya önceden ehliyet almışsanız gerekmez.

 

– Sıhhat raporuAile hekimliğinden, polikliniklerden veya hastanelerden alınabilir. alınmış sıhhat raporu 1 sene geçerlidir. Sıhhat raporunun üzerinde sürücü dokümanı sınıfı belirtiliyor. Kan gurubunuzu da bu esnada öğrenebilirsiniz.

– Diploma

Diplomanın aslı ve fotokopisi. (Diplomanın aslı gösterilerek geri alınacak)

– Kimlik fotokopisi

Kimlik ve varsa evvelce alınmış ehliyetin fotokopisi dosyaya konulacak.

– Vesikalık Resim

7 adet vesikalık resim (aktüel yeni çekilmiş) dosyaya konmalıdır.

– Adli sicil dokümanı  (sabıka kaydı)

Adli sicil kaydı E-Devlet sistemi üzerinden rastgele bir fiyat ödemeden alınabilmektedir.
E-devlet adli sicil kaydı almak için http://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi linkini kullanabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa veya unuttuysanız en yakın PTT şubesine gittikçe 4 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz.
Önceden alınmış sabıka kaydı 1 yıl geçerlidir.

– Banka dekontu

İş Bankası’na ehliyet için vergi yatırılacak. Bankadan alınan dekontun aslı dosyaya konulacak. Bankaya gidilerek ehliyet için ödeme yapmak istediğinizi ve ehliyetin sınıfını söylediğinizde ödemeniz gereken ücreti öğrenebilirsiniz. B sınıfı için: 333,60 TL A2 sınıfı için:110 TL

– Sürücüler odası cemiyet dosyası hazırlanması

Sürücüler odası cemiyeti evrakı denilen mavi dosya (EK18, ve EK1 Formu) En yakın sürücüler odasından kişisel olarak müracaat edilerek alınabilir. Odada yaptırılması vaziyetinde tahminen 5 TL, kursta doldurulsa veya dışarıda yaptırırsanız 10 TL gibi bir fiyat tutabilir.

– Emniyet müdürlüğü internet sitesinden buluşma almak

İstanbul emniyet müdürlüğü internet sitesinden ehliyet almak için randevu alınmalı. Randevu alınırken sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki emniyet müdürlüğü seçilmelidir. İEM e-randevu için http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ linkini kullanabilirsiniz.

– Randevu günü

Randevu günü gidildiğinde 103 TL kart bedeli ödenecektir. Dokümanlarınızda eksiklik yoksa ve bir mesele çıkmazsa tahminen 2-3 gün sonrasına ehliyetinizi alabileceğinize değin bilgi verilir.

Ehliyet almak için sürücü kursunuzdan dosyanızı istediğinizde bu dokümanların bir bölümü elinizde olacak. Dosyanızı yukarıda belirtilen belgeler ile bitirip ilçe emniyet müdürlüğünüze müracaatınızı yapabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ücretler net ve net ücretler değildir, ehliyetinizin sınıfına, bölgeye veya döneme göre değişiklik gösterebilir.

Ehliyet konusunda En fazla Sorulan Sorular

Ehliyet alırken emniyet müdürlüğünde para ödüyor muyuz, ne kadar?

Dönemlere bağlı olarak değişebilir, en son 126 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Bir ehliyet kaç liraya mal olur?

Alacağınız ehliyetin sınıfına göre ve döneme göre değişir. Bir kursa almak istediğiniz ehliyet sınıfını belirterek sorarsanız daha iyi olur.

Emniyetten Randevuyu Nasıl Alabilirim?

Emniyet genel müdürlüğünün sitesine giriş yapıp e-randevu sistemi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz.

Evrakların geçerlilik süreleri ne kadar?

Sağlık raporu ve adli sicil kaydının 1 sene geçerliliği vardır. İmtihanları kazandıktan sonra 1 senesi geçirmeden ehliyetinizi almanızda yarar var.

 Merak ettiklerinizi memnuniyetle yanıtlayabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK