Bir Çoğumuzun Problemi El Titremesi Neden Olur Nasıl Geçer

Bir Çoğumuzun Problemi El Titremesi Neden Olur Nasıl Geçer

Sağlık
PAYLAŞ

Başıma gelmez demeyin çünkü hayatımızın bir döneminde çoğumuz bu sorunla karşılaşıyoruz yada karşılaşabiliriz. Peki Nedir El Titremesi ve Neden Olur.. İşte Yanıtları

 

Bazen pek çoğumuzun başına gelen tansiyon ya da şekerle ilişkilendirilen el titremesi, tıp dilinde tremor olarak ifade edilmektedir. El titremesinin tam ifadesinde ise kasların istemsiz olarak gerçekleştirdiği hareketler tanımı yapılmaktadır. Genellikle birkaç dakika içerisinde geçiyor olsa da kimi zamana saatler süren titreme, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesinde zorlanmasına neden olmaktadır.

Ellerin titremesinin yukarıda sayılı olan iki madde dışında onlarca sebebi olabilir. Ancak bunlardan en sık karşılaşılanları madde bağımlılığı, aşırı kafeinli içecek tüketimi, ilaç kullanımı, kaygı bozuklukları, düşük kan şekeridir. Yine duygusal durum değişiklikleri de el titremesine neden olurken heyecanlandığınızda ya da sinirlendiğinizde bu durum ile karşılaşabilirsiniz.

 

El Titremesi Neden Olur? Nasıl Geçer

El titremesi, genellikle tek bir şekilde ifade ediliyor olsa da başvurulan aktivite karşısında alınan tepkiye göre farklı ifadeleri bulunmaktadır. Örneğin herhangi bir nesneyi tutmaya çalıştığınızda elleriniz titriyor ise hareket tremoru, herhangi bir nesneye uzanmak istediğinizde oluşuyor ise kinetik tremor ve ansızın ortaya çıkan birkaç saniye içerisinde kaybolan titremeler ise statik tremor olarak ifade edilmektedir.

El Titremesi Nedenleri

Çoğu zaman önemsenmeyen ve dikkate alınmayan bir sorun olmasına karşın el titremesi, önemli bir problemin habercisi olabilmektedir. Titremede etkili olan kaynaklara bakıldığında ilk sırada psikolojik faktörler yer almaktadır. Aşırı heyecanlandığınızda ya da sinirlendiğinizde salgılanan adrenalin sebebiyle istemsiz tepkiler ortaya çıkabilmekte ve kimi zaman kontrolün sizde olmadığı hissine kapılmaktasınız.

Yine günümüzde sıkça tüketilen alkol, sigara ve kahve gibi ürünler, uzun vadede yan etki olarak bu tür bir soruna neden olabilmektedir. Özellikle gün içerisinde çok sayıda kafeinli içecek tüketmeniz durumunda gün sonunda uzun süren çarpıntılarla birlikte elleriniz titremeye başlayabilir. Diğer önemli nedenlere bakıldığında öfke nöbetleri, genetik faktörler, hipoglisemi, hipertiroidi, Parkinson rahatsızlığı gibi hastalıklar öne çıkmaktadır.

 

Titreme sorununu çözebilmek için öncelikle bu soruna neden olan kaynağı belirlemelisiniz. Eğer titreme alkol, kafeinli içecekler gibi önlenebilir etmenlerden kaynaklanıyor ise bu ürünlerin tüketimini sınırlamalı, daha ciddi bir durumda ise bir uzmana başvurmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK