Ev ve İşyeri Kiralamak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir

Ev ve İşyeri Kiralamak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir

Ekonomi ve Borsa Yorumları
PAYLAŞ
Ev ve işyeri kiralarken dikkat edilecekler

Neredeyse hepimiz hayatımızın bir döneminde belki bir ev kiralamışızdır belki de bir işyeri. İnsan hayatındaki temel ihtiyaçların başında barınma gelmektedir. Ancak kişilerin bazen maddi durumu ev satın almaya yetmeyince kiralama yoluna gitmektedir, birde iş kuran kişiler için iş yeri alabilme durumu yoksa kiralama işlemi sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Peki bu konuda hangi hususlar önemlidir diyor musunuz ? Diyorsanız cevap makalede..

 

Ev ve İşyeri Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev ile Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında sizlere ayrıntılı olarak bilgi vermek istiyoruz. Günümüzde artık bir çoğumuz bir iş yaparken iki kere düşünüp hareket ediyoruz. Bu yüzdendir ki yaşayacağımız evi kiralarken, açacağımız iş yerini kiralarken daha bir dikkatli olmak hakkımızdır. Sizlere kısa bir şekilde Emlak Kiralarken Dikkat Edilecekleri anlatmak istiyorum.

İhtiyaç olarak bir eve veya işyerine gereksinim duyabilirsiniz. Günümüzde geliri düşük ve orta düzey gelire sahip ailelerin ev alma imkanları oldukça düşüktür. Çünkü geçimlerini zor sağladıkları için ve ev fiyatlarının bir hayli yüksek olması nedeniyle ev sahibi olma ihtimalleri düşüktür. Bu yüzden ev kiralayarak hayatlarını sürdürmektedirler. Ev kiralarken dikkat edeceğiniz ilk kural kontrat imzalamak olacaktır. Çünkü ev kiralarken bunu belgeye yansıtmanız sizin açınızdan oldukça önemlidir. Olası bir durumda anlaşamadığınız anlarda ve ev sahibinin size haksızlık etme gibi durumlarına karşı elinizdeki kontratı delil olarak kullanabilirsiniz.

Ev, Konut Kiralama

Ayrıca evde kiracı olduğunuzu belirtmek için yasalar gereği kontrat imzalamak zorunludur. Kontratı imzalarken kaç yıl kalmak istediğinizi belirtip ve ödeyeceğiniz tutarı oraya belirtmenizde fayda vardır. Çünkü belirli bir seviyenin üzerinde kira ödüyorsanız ev sahibi bu kiranın bir kısmını devlete vergi olarak ödemektedir. İş yeri kiralarken de aynı şekilde hareket etmeniz gereklidir. Bu sayede kendinizi güvence altına alabilir ve hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Alaattin KEŞOĞLU

Not: Yapmış olduğunuz tüm iş ve işlemlerde kanun ve nizamlar da belirtilmiş olan hususlara birebir uymanız sizlerin kanun önünde mağdur olmasının önüne geçecektir. Yaptığınız ve aldığınız tüm paraların kanunda belirtilen hususlara uygun şekilde yapılmış olması ilerleyen süreçte maliye ile sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir.

BİR CEVAP BIRAK