Evde Çam Ağacı Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Evde Çam Ağacı Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Genel
PAYLAŞ
Saksıda Çam Ağacı

Çam ağacı yetiştiriciliği

Ülkemizdeki yaygın olarak karşalıştığımız ve en sevilen ağaç türlerinden biri olan Çam Ağacı ile ilgili olarak sizlere Çam Ağacı Nasıl Yetiştirilir çok kısa olmayan ama çok ta uzun olmayan bir paylaşım ile sizlere Çam Ağacı Büyütürken Dikkat Edilecekler nelerdir açıklamak istiyoruz. Sizlerde yemyeşil bir Türkiye İçin Gelin Bir Fidan dikin. Yurdumuzun neredeyse tamamında yetişen Çam Ağacının Nasıl Dikildiğini yazımızda bulacaksınız ve Çam Ağacının Nasıl Sulanması gerektiğine dair olan bilgileri de yine bu yazı içinde bulacaksınız.

 

Evde Çam ağacı nasıl yetiştirilir

Çam ağacı nasıl yetiştirilir : Hanenizde çok zorlanmadan çam ağacı yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Size bu bilgi notunda anlatmış olacağım yöntem ile yıllardır uygularım ve bu şekilde tohumdan ürettiğim pek çok çam fidesini de eşe arkadaşa vermişimdir.Onlar da bu minik fideleri yazlıklarına veyahut hanelerinin bahçelerine diktiler ve özenle yetiştirmeyi muvaffak oldular. Şimdilerde hemen hemen 1,5 metreyi geçen takriben 15 – 20 adet fıstık çamı ağacımız oldu.

Çam Tohumlarını Nereden Bulabilirsiniz?

Pek çok yerde kolaylıkla görebildiğiniz çam ağaçlarının yakınından geçtiğimiz sırada biraz daha dikkatli biçimde bakın. Ağacın dallarında daha olgunlaşmamış yeşil renkli ham kozalakları göreceksiniz. Havalar ısınmaya başladıkça bu kozalakların renkleri koyulaşmaya başlar. Tabakaları kendiliklerinden açılır ve fıstıklar yerlere düşmeye başlar.Bazen da rüzgardan veya tabii sebeplerle kozalaklar ağaç dallarından koparak yerlere düşerler. Biraz araştırırsanız ağacın altında ya da sağında solunda bulabileceğiniz kahverengine dönüşmüş kozalakları elinize alıp inceleyin.Kalın kozalak katlarının arasında, bildiğiniz kabuklu şamfıstığı benzeri fıstıkları göreceksiniz. Bunlar fıstıkçamı ağacının tohumlarıdır.

Şayet bu kozalakların içinde yoklarsa kozalakların yere çarpması yüzünden sağa sola dağılmış olma ihtimalleri vardır. Fakat bu kozalaklar ile fıstıklar reçinelidir ve kömür karası görünümlü olan bir maddeyle kaplıdırlar elleriniz yapış yapış reçine olur dikkat edin.Giysinize açık renk kıyafetlerinize kir yapabilir.Reçine lekesini temizlemek bayağı zordur.Kiri çıkartmak için benzin veyahut tiner kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Fıstıkları kırmadan kabuklu olarak toplayın.Hem de bir takım daha önceki hanımlar bunları toplayıp kırarlar Evde yaptıkları pilavlarında fıstık içi olarak kullanırlar.

Tohumun Saksıya Ekilmesi

Boyut olarak Orta genişliğe sahip olan minik bir saksının değişik köşelerine ( en fazla iki adet tohum olacak şekilde) toplamış olduğunuz bu fıstıkları ekin.

Dikkat edin bir demiyorum İki adet diyorum zira bir takım fıstıkların içi boş çıkabiliyor. Bu kabuklu fıstıklar toprak içinde giderek kavrulmuş fıstık gibi ortadan ikiye çatlar ve içindeki iç fıstık nemli toprakta filizlenmeye başlar. Şayet bu fıstıklar eğer tutarsa ( ki tutma ihtimali oldukça fazla ) takriben 4 –5 ay sonra toprağın filizlenmeye başladığını göreceksiniz.

Toprağı iterek çıkan bu fidan ; önce kapalı bir şemsiye gibi olacak ve daha sonraki dönemlerinde açılmış şemsiye şekline dönüşecektir. Bu sevimli minik fidanların ileride büyüyüp kalınlaşacakları ve boylarının da 12 –13 metreyi bulabilecek koca birer çam ağacı olacaklarının unutulmaması ihtiyaç duyulan. Ancak unutmamak gerekir ki ; ilk başlarda saksıda büyüteceğiniz çam ağacının bakımı diğer ağaç türlerine göre biraz daha özen ister. Kökleri dikine doğru gider ve uzar.Zati yüzyıllık çamların köklerinin çok derinlerde olmalarının sebebi de budur. Çam ağacınız yetişmeye başladığında saksınızı elinize alıp incelemeyin ve saksının yerini devamlı değiştirmeyin zira fidanın minicik gövdesi kendisini ışığa doğru yönlendireceğinden güneşten aldığı ışığın açısının en ufak bir yer değiştirmesi dahi gövdede hasara yol açar. Aynı zamanda saksının en ufak sarsıntısı dahi daha tam olarak oluşmamış kökünün yaralanmasına de yol açacaktır. Bu minik fideleri 25 – 30 santimetre uzunluğa ulaştıkları vakit toprağa ekebilirsiniz. En uygun ekim tarihi mart ayının ilk haftalarıdır. Açtığınız çukura fidenin en az 1/ 3 ünü köklerini yaralamadan yerleştirmeniz uygun olacaktır.

Aynı metodu diğer tür çam ağaçları ( karaçam , kızılçam v.b ) içinde tecrübe edebilirsiniz. Tek farkı kozalakların arasındaki un farklılığıdır. Onlarda daha küçük elma çekirdeği gibidirler.
İyisi mi siz fidanınızı severken onunla konuşurken uzakta durun ona sevginizi uzaktan vermeye çalışın. Sizin bu sevginizi tüm nebatlar gibi o da anlayacaktır. Hele birde o minicik fidanınızın büyüyüp de serpildiğini görmek hem de altında , gölgesinde oturma bahtına ererseniz değmeyin keyfinize. Ben ailemle sevdiklerimle bu mutluluğu yaşadığım için kendimi çok bahtlı sayıyorum. Dilerim sizlerde aynı bahtı yakalarsınız.

Çam Ağacı Nasıl Dikilir Video

Çam Ağacının Faydaları Nelerdir Video


Umarım yukarıda yazmış olduğum bilgiler ile sizlerde Evde Çam Ağacı Nasıl Yetiştirilir sorusunun yanıtını bulmuşsunuz. Sizlerde Çam Ağacı Nasıl Büyütülür konusunda farklı bir öneri veya denediğiniz bir yöntem var ise bizimle paylaşır mısınız ?

BİR CEVAP BIRAK