Evde Halı Nasıl Yıkanır ?

Evde Halı Nasıl Yıkanır ?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ
Evde Halı Yıkama

Halı Nasıl Yıkanır?

Günümüzde bir çok bayan için artık Evde halı yıkamak zor ve zahmetli bir iş olarak gelse de biz evde halı yıkayan annelerin evlatları olarak bu dünyaya merhaba dedik.  Eski tarihlerde günümüzde ev dışında yaptırılan işlerin neredeyse tamamı ev hanımları tarafından yapılmakta ve hanımlar çalışmasa da aile bütçesine bu şekilde katkı sağlamaktaydı. Ancak artık Osmanlı Kadını dediğimiz bu tarz da kişilerin sayısı oldukça azalmış olsa da hala kendi işimi kendim yaparım diyen bir kesim bulunmaktadır.Halılar, evlerimizde en çok kirlenen ve sürekli olarak üzerinde gezdiğimiz için en çok eziyet çeken eşyalardan birisidir. Bu yüzden ayak altında olduğu için kirlenme, leke olma gibi durumlar oldukça yoğun olarak yaşanacaktır. Halılarınızda lekeler oluşuyorsa bunun için bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü hangi lekenin nasıl çıkacağını bilmiyorsanız o lekeyi kolaylıkla çıkaramazsınız. Sık sık yıkanan halılar zaman içerisinde renginde matlaşma meydana gelecek ve eskiyecektir. Bu yüzden temiz kullanmanız oldukça önemlidir. Halıların üzerinde kanepenin, masanın veya sandalyenin ayakları olabilir. Burada çukurlukların oluşmasını istemiyorsanız yapmanız gereken sık bir şekilde değişim yapmaktır. Bu sayede kalıcı izlerden kurtulursunuz.

 

Halınıza herhangi bir sıvı döküldüyse ilk olarak bu sıvıyı o bölgeden almanız gerekiyor. Direk silmeniz daha çok bulaşmasına neden olacaktır. Havlu veya peçete sayesinde o bölgeye baskı uygulayarak sıvının emilmesini sağlamanız gerekiyor. Daha sonra bu bölgeye sıvı el deterjanı dökerek sıcak suyla iyice bastırarak siliniz. Böylece iz kalmasını ve renginin değişmesini engellemiş olursunuz. Halı yıkarken ılık su kullanmaya özen gösteriniz. Ayrıca halı yıkamak için özel deterjanları tercih ediniz.

Karbonat ve Mısır Nişastası İşinize Yarayacak

Karbonat ve mısır nişastasını bir birleriyle karıştırın. Mısır nişastası halınızda ki yağları ve nemi çekmeye yaramaktadır. Karbonat ise kökü kokuların yok edilmesine yardımcı olur. Sizler için bu karışımın kullanımını kısaca açıklayalım halının her yerine hazırladığınız karışımı serpin ve yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar bir süre bekleyin daha sonra halınızı makine ile süpürdüğünüzde halınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

 evde halı nasıl yıkanır

Arapsabunu Temizliğinizin Vazgeçilmezi Olsun

Arapsabunlu su ile halınızı sildiğiniz de halınızın tertemiz olduğunu ve renklerinin parlaklaştığını göreceksiniz. Bu yöntem geleneksel olduğu gibi sağlığınızın korunmasına da yardımcı olacaktır.

 Halıdaki Lekeler Pratik Olarak Nasıl Temizlenir ?
Halılarınızın üzerinde leke oluşursa bu lekeleri temizleyeceğiniz iki yöntemi sizlere anlatalım.

1. Halınızın üzerinde leke oluştuğu zaman üzerine hemen maden suyu dökünüz. Lekenin yüzey kısmına çıktığını göreceksiniz. Lekeleri çıkana silin. Temizlendiğini göreceksiniz.

2. Eğer ki halı üzerinde ki lekeler çıkmazsa mısır nişastasını lekenin olduğu bölge kuruyken döküp bir gece kadar bekleyin ve daha sonra süpürge ile temizleyin.

Dikkat Edilecek Yerler!

Sirke kullanarak deneme yapacağınız zaman ilk olarak halınızın köşesinde bir yere sirkenin leke yapıp yapmadığından ve halınıza zarar verip vermediğinden emin olduktan sonra kullanın.

Halı Yıkama Yolları ve yöntemlerine dair kısa bir bilgilendirmeyi sizlerle paylaştık. Sizlerin konuya dair bir önerisi var mı ?

Derya Sümbüloğlu

BİR CEVAP BIRAK