Evde Kedi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Evde Kedi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Evde Kedi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Kedi Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde evde bakılan evcil hayvanlar arasında ilk sıralarda yer alan kedi bakımı ile ilgili olarak sizlere yardımcı olacak bilgiler derledik.
Evlerinize kedi alarak yeni bir neşe ortamı yaratabilirsiniz. Boş vakitlerinizde kedi ile oynayarak sıkıntınızı kolay bir şekilde atacaksınız. Kediler için bakım yapılması gereklidir. Eğer evinizde kedi besleyecekseniz bunun bütün bakımlarını yapmanız gereklidir. Alacağınız belli başlı ürünler; kedi maması, kedi kumu, kedi sepeti, zararsız oyuncaklar, fırça, tarak, tırmalama direği gereklidir. Evlerinizde kedinize kendiniz bir yatak yapabilir veya hazır olanlardan satın alabilirsiniz. Bir kutunun içerisine bezlerle yatak yapabilir ve kapı koyarak bunu halledebilirsiniz. Evlerinizde temizlik malzemelerini ve zararlı olacak zehirli şeyleri meydanda bırakmayınız. Aksi halde kedinin yemesi sonucu ölmesine neden olabilirsiniz. Yemek zamanlarında ilk olarak kediye yemek vermeye özen gösteriniz.

 

Kediler canlı varlıklar olduğu için ilgi bekleyecek ve sevildiklerini anladıklarında daha sevimli hale geleceklerdir. Kediler için olan kumu ona öğretmelisiniz. Yemekten sonra ve sabahları önüne koyarak ne işe yaradığını öğrenmesinde yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede kısa zaman içerisinde öğrenecektir. Yavru kedilerin iştahları oldukça açıktır. Mideleri küçük olduğu için günde 4-5 kere beslemeye özen gösterin. Bu öğünlerde ise yemekleri çok olarak değil, az şekilde vermeye özen gösterin.

Kedi Türleri İçerisinden Örnek Olarak Seçtiğimiz Siyam Kedisinin Bakımını Anlatan Bir Makalemizi Sizlerle Paylaşalım.

Siyam Kedisinin Bakımı ve Özellikleri

Sahibi ile iletişim kurma ve oyunculuk konusunda yetenekli bir ırk olan Siyam kedisi, sahibini ve yavrularını benimseyen ırklar arasında yer alır. Tayland kökenli bir kedi olması yanında geçmiş dönemlerde tapınaklar da bekçilik görevi verilmiş bir kedidir. Özellikle 1800’lü yıllardan sonra pek çok coğrafya’da kendine yer bulan Siyam kedileri masmavi gözleri ve atletik vücudu ile ilgi toplamaktadır.

Bu kedi türü oldukça uyumlu bir türdür. Genel karakteri itibariyle, hem sahibi hem de çocuklar ile iyi iletişim kuran bu kediler çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilir. Gerek koruyucu tavrı gerekse de itaatkar olması aile içerisinde çok kısa sürede benimsenmesini sağlar. Örneğin siyam kedileri, oyuncaklar ile arası iyi olan ırklardan olduğu için, oyun sırasında bu tür etkinlikleri talep eder.

Siyam Kedisi Resimleri

Eğitim konusunda 2 aylık süre dolduktan sonra eğitim almaya başlaması, alınan eğitimin çok daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Yine bir köpek gibi tasma ile gezdirilebilen siyam kedisi, sahibine güvendiği ve sevgi ile bağlandığı için uyum sürecinden sonra aile içerisinden ayrılmak istemeyecektir.
Umarım yararlı bir bilgi notu olmuştur sizlere.
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK