Evde Lilyum Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştirilmesi Nasıl Yapılır ?

Evde Lilyum Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştirilmesi Nasıl Yapılır ?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Hobi ve çiçek severler Evde Lilyum Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştirilmesi Nasıl Yapılır ? sorusunun yanıtını arayanlar için Lilyum çiçeğinin yetiştirilmesi, sulanması ve büyüme dönemine ait tüm bilgileri sizlere vermek istiyorum.

 

Bu başlıkta Çiçek bakımından hoşlananlar için Lilyum çiçeği ve bakımı, yetiştirilmesi hakkında bilgiler edineceğiz

Lilyum çiçeği zambakgiller ailesindendir. Soğanlı yapıda bir bitkidir.

 

Zambakgiller familyasında olan çiçekler renk olarak genellikle kırmızı, sarı gibi renkler de olurken lilyum çiçeği beyaz renkli bir çiçektir.

 

Bununla birlikte güzelliğin ve asaletin değişmez bir özellik olduğu kabul edilen zambakgiller ailesinde çiçekleri en çok bilinen bazı armalarda amblem olarak kullanılan ayrıca saflığın simgesi olarak kabul edilen lilyuma beyaz zambak ismide verilmektedir.

 

Günümüzde çevremizde sıklıkla yetiştirilip üretimi yapılan ve lilyum regale diye isimlendirilen bir başka lilyum çeşidi ise Asya kökenlidir.

 

Lilyum regalenin çiçeği normal lilyum çiçeğine göre daha uzun ömürlüdür ve mavimsi beyaz renklidir.

Evde Lilyum Çiçeğinin Bakımı ve Yetiştirilmesi Nasıl Yapılır ?

Türk dilinde Lilyum çiçeğinin anlamı; Güven anlamına gelmektedir.

 

LİLYUM ÇİÇEĞİ ZAMBAKGİLLER GURUBUNA GİRER

 

Trampet şekilli olan zambak(lilyum) çiçekleri, çap olarak 15 cm erişene kadar büyür. Zambak (lilyum) çiçeklerinin gövdeleri 90 cm uzunluğa ulaşana kadar büyür ve 6-8 tane kadar tomurcuk taşır. Seyrek olan yaprakları koyu yeşil tondadır. Zambaklar (lilyum) yılın çeşitli dönemlerinde çiçek açtıklarından, bir çok zambak (lilyum) bir ile iki hafta arası yaşar. Renk tonu olarak Beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve turuncu renk tonları bulunur. Bir çok zambak çiçeğinin taç yaprağının iç kısmında çiçeğin kendi renginin koyu tonlarında benekler bulunur.

 

Lilyum Çiçeği İçin Özel bakım: Polenlerin taç yaprağa ayrıca üzerinizdeki elbiselerinize bulaşmasını istemiyorsanız bu durumun önüne geçmek için erkek organı (stamen) yerinden kopartmanız gerekmektedir.

 

Hayvanların Olduğu Yerde Bakımı ve Yetiştirilmesi : Amerikan Ulusal Hayvan Zehir Denetim Merkezi tarafından yapılmış olan açıklamaya göre ; kimi zambak türlerinin gövdesi üzerindeki bölümlerinin herhangi bir yerini kediler tarafından yenildiği zaman kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabileceği belirtilmiştir. Amerikan Çiçekçiler Topluluğu ise zambakların mümkün mertebe kedilerin hiç bir şekilde ulaşamayacağı ve yiyemeyeceği yerlere konulmasını tavsiye etmektedir.

 

Önemli Not: Zambak çiçeklerinin bakımı ve yetiştirilmesinin insanlar ve diğer evcil hayvanlar açısından bir tehlikesi bulunmamaktadır.

 

LİLYUM ÇİÇEĞİNİN BAKIMI

 

Çiçekler dikmek için hazır toprak alın,

 

Saksının yarıdan fazlasını aldığınız bu toprakla doldurduktan sonra elinizdeki çiçek soğanını bu toprağın içinde, yeni açmaya başlamış olan ucu dışarıda kalacak biçimde yerleştiriniz, yerleştirmiş olduğunuz Soğanın üzerini toprak ile kapatın. Ancak dikkat etmeniz gereken husus var o da Toprak gevşek biçimde kalması gerektiği için elinizle hiç bir şekilde toprağın üzerine bastırıp sıkıştırmayın.

 

Diktikten sonra ilk yapılacak iş saksıyı dışarı koyun (Bahar Aylarında) güneş görebilecek bir yere, ayrıca sulamayı toprağın ihtiyacına göre ayarların. Sıcak havalarda ise her gün sulayabilirsiniz.

 

Önce lilyumların dalı uzar, sonra uzun ince yaprakları çıkmaya kendini göstermeye başlar. Belli bir uzunluğa geldikten sonra ise lilyumların baş kısmında küçük küçük bir sürü tomurcuk oluşur.

 

Bu aşamadan sonra artık lilyumun kendisi değil tomurcukları büyümeye devam eder.

 

Belli büyüklüğe gelen çiçeklerin tomurcukları kızarmaya başlar. Ve kızaran tomurcuklar çiçek açar

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK