Evham Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Evham Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Sağlık
PAYLAŞ

Zaman, zaman her insanın yaşamaktan şikayetçi olduğu sorunlardan birisi olan evham ya da evhamlı olma hali, duygu ve düşüncelerin, korkular ile birleşip zamansız bir şekilde yükselmesi ve yoğunlaşması şeklinde ifade edilebilir. Birçok insan bu durumu anlık olarak yaşanan bir değişim olarak kabul ederken genellikle evhamlı olduğu söylenen insanların uzun yıllardır bu sorunu yaşadığı gözlenmektedir.

 

Evhamlı olma halinin şikayet edilecek boyuta ulaşabilmesi için kişinin günlük yaşamını etkileyecek, hareket alanını kısıtlayacak düzeyde etkili olması gerekmektedir. Ruhsal açıdan uzun bir süre dikkat edilmeyen bu durum, çeşitli yan etkiler ortaya çıkarabilmekte ve kimi zaman bağlantılı olarak bu sorun diğer bazı sağlık sorunlarıyla da karıştırılmaktadır.

 

Evham, korkuların, beklenmeyen anlarda kişiyi olumsuz yönde etkilemesi, istemediği kararlar almasına neden olması ya da kötü bir olay yaşanacak düşüncesinin hakim olması şeklinde ifade edilmektedir. Genellikle belirli bir yaş sonrasında daha fazla görülen bu durum, genç yaşlarda da kişileri etkileyebilmektedir.

 

Evham Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Evham, korku ve panik duygularının anlık olarak yükseldiği, beklenmeyen anlarda kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyecek şekilde kararlar almasına neden olan, genellikle önemsenmeyen ancak ciddi bir sorun olarak ifade edilen durumlardandır. Evhamlı olan kişilerin yaşamış olduğu tüm sorunlar, farklı ruhsal problemler ile birleşmesi durumunda zaman içerisinde çok daha ciddi ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir.

 

Kişilerin yaşadığı tüm bu halde, genellikle geçmiş dönemlerde karşılaştıkları problemler ve özellikle çocukluk yıllarından itibaren baskılanmış olmaları etkili olmaktadır. Aynı zamanda farklı inanışlarda da bu durumun ifade edildiği şekiller olmasına karşın yaygın olarak tıbbi çözüm aranması önerilmektedir. Ruhsal halinizi olumsuz etkileyen evham durumunda mutlaka bir uzman desteği almanız ve psikolojik tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Evhamın en önemli belirtileri, kişilerin çevresine vermiş oldukları bazı etkilerdir. Örneğin, aşırı korku ve panik hallerinde herhangi bir kötü olayın olacağı düşüncesi ağırlık kazanmakta ya da yapılan eylemlerin sonuçları itibariyle kötü olaylara neden olacağı düşünülmektedir. Sorunun aşılabilmesi için mutlaka üstesinden gelineceğine inanılarak hareket edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK