Evlerde Pratik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılabilir?

Evlerde Pratik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılabilir?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ

Evlerde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılabilir?

Isı yalıtımı enerji tüketimi konusunda tasarruf etmek isteyen mülk sahiplerinin en önemli yardımcısıdır. Son dönemde konutlarda enerji tasarrufu ön plana çıkmıştır. Isınma da kullanılan doğalgaz ve kömür gibi yakıtlarda büyük ölçüde dışa bağımlı olan yurdumuz enerji faturasını daha düşük tutabilmek için tasarrufa yönelmiş ve yalıtım faaliyetleri hız kazanmıştır.
Evlerinizde ısı yalıtımı yaparak soğuk günlerde içerideki ısıyı muhafaza edebilirsiniz. Isı yalıtım sayesinde hem fazla enerji harcamadan içeriyi ısıtacak hem de içerisinin uzun süre boyunca sıcak kalmasını sağlayabileceksiniz. Evlerde ısı yalıtımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vermek istiyoruz.

 

Kapı ve pencerelerin nasıl monte edildiğine dikkat etmemiz ısı kaybı sorununun önüne geçmemiz için yararlı olacaktır. Dışarıdan hava girmesine neden olan bölümleri tespit edip bu bölümlerin kapatılması için nalburlarda ve yapı marketlerde bulabileceğiniz süngerli bantları kullanabilirsiniz. Hava alan kısımlara bunu yapıştırabilirsiniz. . Öncelikle evlerinizin güneye bakan yamaçlarında ince cam, kuzeye bakan yamaçlarında kalın cam kullanmanız gerekiyor. Çünkü kuzeyden gelen hava güneye göre daha soğuk olmaktadır. Bu sayede güneş alan odalar daha iyi ısınacak ve içerisi daha uzun süre sıcak kalacaktır. Çift cam kullanmak oldukça önemlidir. Isı yalıtımı için muhakkak çift cam tercihiniz olsun. Cam üzerinde yer alan bantları her iki yılda bir yenilemeniz sizin için iyi olacaktır. Bunun yerine macun ve kalitesiz bantlar kullanmaktan kaçınınız.

Ev İçi Isı Yalıtımında şu hususlara da dikkat etmek faydalı olacaktır. Perde kullanımında Stor Perde tercih etmeniz de ısı yalıtımında işinize yarayacak bir çözüm yoludur. Evinizde ki pencereler veya kapılarınıza takabileceğiniz stor perdeler hem evinizi görsel olarak daha hoş gösterecektir hem de işlevselliği sayesinde uygun model tercihi de yaparsanız yalıtımda yardımcınız olacaktır. Ayrıca kalın perde kullanımını tercih etmeniz de ev içinde bulunan ısının korunmasını sağlamaktadır. Oldukça pratik bir çözüm yöntemidir.

 

Kombi ve Peteklerden Isı Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır

Isınma da doğalgaz kombi sistemi kullanıyorsak ilk yapacağımız şeylerden biri peteklerin yeterince yanıp yanmadığını, eğer petekler yanıyorsa alt veya üst bölümlerin ısısının eşit olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer alt ve üst kısmın ısıları farklı ise bir problem olduğunu söyleyebiliriz. Doğal gaz tesisatı için konu ile ilgili olarak yetkilendirilmiş kurumdan yardım alınız. Düzenli olarak kombi ve peteklerin bakımını yaptırmanız tasarruflu kullanım için yararlı olacaktır.

Bina ve Ev Dış Yalıtımı için kullanılacak olan malzemelerin alacağınız zaman dikkatli hareket etmelisiniz. Isı probleminin çözümünde kullanılacak malzemelerde Avrupa Birliği Standartlarına göre malzeme kalınlığı en az 8 cm olmalıdır.  Yaşanılan yer bina çatı katı veya bodrum katı ise yalıtım malzemesi olarak polistren köpük ve ya taş yünü tercih edilmelidir. Rüzgarın çok estiği bir yerdeyseniz kiremit yerine kaplama çatı kullanın. Çatı için açık renkli malzemeler kullanmaya özen gösterin çünkü açık renkli ürünler güneş ışığını çeker. Evinizde halı kullanmaya ve genelini ısıtmaya özen gösterin. Genellikle tek odanın ısıtılması ısı yalıtımının olmamasına ve dengesiz olmasına neden olacaktır.

 

Isı Yalıtımı Deneyimimi paylaşmaya çalıştım, peki sizce ısı yalıtımında farklı ve alternatif hangi yöntemler denenebilir.

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK