Eyfel Kulesi Nerede ve Eyfel Kulesinin Yapılma Amacı

Eyfel Kulesi Nerede ve Eyfel Kulesinin Yapılma Amacı

Gezelim Görelim
PAYLAŞ
Eyfel Kulesi Resimleri

Eyfel Kulesi Yapıldığı Yer ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Fransa denildiğinde ilk akla gelen yer neresi diye sorulduğunda alacağınız yanıt Eyfel kulesidir. Başkent Paris ile özdeşleşmiş olan Paris’in simgesi diyebileceğimiz yapı. Demir teknolojisi kullanılarak yapılmış olan önemli bir yapı. 1889 yılında Fransız İhtilalinin 100. yılı için hazırlanan kutlamalar da yapılacak gösteriler için inşa edilmiştir.

Dünya çapında tanınmış olan Ünlü Fransız mühendis Aleksandır Gustave Eiffel, yüksek demiryolu köprülerin yapımı sırasında elde etmiş olduğu deneyiminden yararlanarak günümüzde milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen bu güzel kulenin dizaynını yapmıştır. Hazırlanmış olan oldukça detaylı planlarda, kuleyi oluşturan 12.000 adet metal parçası üretildi ve daha sonra belirlenmiş olan birleştirme düzenine göre numaralandırıldı. Kullanılmış olan ve yaklaşık 2,5 milyon adet perçinden oldukça büyük bir kısmı kule inşâ edilmeden önce ki süreçte yerine takılmıştır.

Eyfel Kulesi Resimleri

Döneminde yapılmış olan projelere göre devasa bir proje olarak öne çıkan Eyfel kulesi inşaatı hazırlanmış olan plan ve projelere uygun bir sistemle yürütüldüğünden dolayı kule inşaatı sırasında bir işçi daha hayatını kaybetmemiştir. Asansörleri hâriç tutulduğunda kule 26,5 ay gibi o dönemin şartlarına göre çokta uzun olmayan bir sürede bitmiştir. Eyfel Kulesi rüzgâra asgari boyutta direnç sağlaması için kafes sistemli bir şekilde yapılmıştır. Oldukça Kuvvetli kasırgalar gerçekleştiğinde bile kulenin tahmîni olarak salınımı sâdece 22 santimetre civarındadır. 7000 tonu aşan bir miktarda yüksek kaliteli dövme demir kullanılmasıyla 2.25 metrekarelik alanlara oturan 4 adet payanda (Pier) üzerine oturtularak yapılmıştır.

Kulede birbirlerine göre farklı biçimde üç tane kat yer almaktadır. 57 m yüksekliğe sahip olan ek platformun alt bölümünde 4 tane dörtgen ayak kemerler kullanılarak birbirleriyle birleştirilmiştir. Yerden 115 m yüksekliğinde bulunan  ikinci platformda ayaklar tamamen birbirlerine yakın biçimde bulunmaktadırlar. Üçüncü platform yerden tam olarak 276 m yüksekliğinde bulunmaktadır. Bu platformun üzerinde kurulmuş olan bir tane fener ve ayrıca bir adette son teras yer almaktadır. 1959 yılında Kuleye monte edilmiş olan radyo anteninin monte edilmesi sonrasında kulenin sahip olduğu yükseklik 300 metre civarından 320 metre civarına çıkmıştır.

Kule Hakkında Temel ve Teknik Bilgiler Şu Şekildedir.

Temel veriler
Yer: Paris
Önemi: Sembol
Yapımı: 1887 – 1889
Mimar: Stephen Sauvestre
Tasarımcı: Gustave Eiffel
Yapı tarzı: Yüksek endüstri
Coğrafi konum: 48° 51′ 29″ N, 2° 17′ 40″ O
Teknik veriler
Yükseklik: 300,51 m (324,8 m antenle birlikte)
Genişlik: 124,9 m
Derinlik: 124,9 m
Katlar: 3 Manzara katı yüksekliğinde
İnşaat malzemesi: Demir
Ağırlık: Çelik konstrüksiyon: 7.300 Ton
Toplam ağırlık: 10.150 Ton civarı
Basamak: 1665 (Resmi siteye göre)

Yolunuz Fransaya düşerse mutlak ziyaret etmeniz gereken bir yerdir Eyfel Kulesi.

BİR CEVAP BIRAK