Fiziki ve Siyasi Harita Nedir, Neyi Gösterir ve Anlatır?

Fiziki ve Siyasi Harita Nedir, Neyi Gösterir ve Anlatır?

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Fiziki ve Siyasi Harita Nedir, Neyi Gösterir ve Anlatır?

Haritalar, geçmişten günümüze değin insanların en önemli yardımcılarından birisi olmuş gerek yön tayini gerekse de farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır. Günümüzde gelişen sistemlerle birlikte artık basılı halde bulunan haritalar yerine GPS ve CBS gibi sistemler yaygın olarak kullanılırken uydu tabanlı çalışan teknolojik ürünlerinde oldukça iyi hizmet sunduğu bilinmektedir.

 

İlk eğitimin verildiği dönemden günümüze değin en çok kullanılan ve kullanımı öğretilen harita çeşitleri arasında ilk sırada fiziki ve siyasi haritalar yer almaktadır. Haritalar ile bir yerin coğrafi durumu, yüz ölçümü, fiziki ve siyasi özellikleri yanı sıra kalkınma durumları belirlenebilmekte aynı zamanda yön tayini gibi konularda faydalanılmaktadır.

 

Hangi amaç doğrultusunda olursa olsun günümüzde halen basılı halde haritaların önemini koruduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki daha önceden belirlenen alanlar ve yapılan çalışmalar ile bir noktanın mevcut konumu ve durumu harita üzerinde belirlenebilmekte ve işlemler çok daha hızlı çözümlenmektedir. Aşağıda fiziki ve siyasi harita tanımı hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Siyasi Harita Nedir? Neyi Gösterir ve Anlatır?

Türkiye Siyasi Haritası

Siyasi haritalar, bir ülkenin mevcut şehirlerinin birbirleriyle olan bağlantısını, yüz ölçümlerinin küçültülmüş boyutlarını, ne kadarlık bir alan kapladığını ve aynı zamanda hangi coğrafi bölge içerisinde yer aldığını göstermektedir. Siyasi haritaların en çok kullanıldığı alanlar mesafe ölçümü ve alan gibi konular olmakla birlikte yalnızca şehirlerin değil bir ülkenin diğer ülkeler ile mevcut konumu ve sayılı olan özelliklerini de göstermektedir.

 

Fiziki Harita Nedir? Neyi Gösterir ve Anlatır?

Türkiye Fiziki Haritası

Fiziki haritalar ise ait olduğu alanların coğrafi durumu hakkında bilgi vermek üzere tasarlanmıştır. Haritanın ait olduğu bölgenin yükselti ve yer şekilleri fiziki haritalar ile gösterilirken fiziki haritalarda bulunan renklendirme şekilleriyle bu alanların özellikle yükseltileri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Nitekim bölgelerde yer alan göller, akarsular, ovalar vb… alanlar fiziki harita ile gösterilmektedir.

Fiziki ve Siyasi Haritaların Farkları

Fiziki haritalara baktığımızda bu harita türü doğal yapıları göstermektedir. Örnek olarak denizler ve dağları gösterebiliriz. Siyasi Haritalar ise ülkelerin, devletlerin belirlemiş olduğu idari sınırları göstermeye yarar, Örnekleyecek olursak İl ve İlçeler gibi.

BİR CEVAP BIRAK