Frederic Chopin (Şopen) Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

Frederic Chopin (Şopen) Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

Kısa Biyografiler
PAYLAŞ
Frédéric Chopin Kimdir Bipyografisi

Frederic Chopin (Şopen) Biyografisi Hakkında Bilgi

Frederic Chopin ya da bilinen diğer ismi ile Şopen, 1 Mart 1810 tarihinde doğmuş ve 17 Ekim 1849 tarihinde Paris yakınlarında ölmüştür. Romantik dönemin Polonyalı piyanist ve bestecisi olarak tanınan Şopen’in ölümünün tüberküloz nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Günümüzde ve yakın dönemde ülkemizde de bazı film ve sanat eserlerine konu olan Şopen, Avrupa’da en tanınmış piyanistler arasında yer alır.

 

Frederic Chopin Kimdir? Kısaca Hayatı

1810 tarihinde doğan ve 1849 tarihinde henüz 40 yaşında iken ölen Şopen, besteci ve müzisyen kimlikleri ile tanınmış, yaşadığı kısa süreye rağmen romantik döneme damgasını vurmuş isimlerden birisidir. Fransız bir babadan ve Polonyalı bir anneden doğmuş olan Şopen, asıl ününü ve şöhretini Fransa’da kazanmış ve uzun süre burada yaşamış olmasına rağmen o dönem Rus işgali altında olan Polonya’ya her zaman özlem duymuştur.

Frédéric Chopin Kimdir Biyografisi

Onun sanat anlayışına bakıldığında her zaman evrensel bir kimlik taşıdığı ve eserlerini bu anlayış ile sunduğu görülmektedir. Karakter olarak son derece romantik bir insan olan Chopin, besteci kimliğini birleştirdiği müzisyenlik yetenekleri ile tüm dünyada tanınan bir kişi haline gelmiştir. O dönem hiç bilinmeyen tınıları keşfeden ve piyano aracılığıyla yeni tınılar ortaya çıkaran Şopen, yıllar sonra değeri anlaşılan eserler yaratmıştır.

 

Oldukça genç yaşlarda keşfedilmesine ve yeteneği açığa çıkmasına karşın yaşayabilmek için çalışmak zorunda kalmış, Joseph Elsner’in öğrencisi olarak dikkat çekmeye başlamıştır. Viyana’da yaşadığı dönem, Temmuz Devrimi yaşandıktan sonra Paris’e gelmiş ve piyanist kimliğini burada geliştirerek ününü tüm dünyaya yaymıştır. Yaşamı boyunca son derece kırılgan ve zayıf bir bedene sahip olması ile bilinen Şopen’in ölümü ise 39 yaşını tamamladığında tüberküloz ile gerçekleşmiştir.

BİR CEVAP BIRAK