Gelin ve Kaynana Arasındaki Sorunlar Nasıl Çözülür?

Gelin ve Kaynana Arasındaki Sorunlar Nasıl Çözülür?

Aşk ve İlişkiler
PAYLAŞ

Gelin ve Kaynana Kavgalarını Çözmek Öyle çokta kolay bir durum değildir. Aslında her gelin bir gün kaynana olacağını düşünse yada her kaynana bir zamanlar gelin olduğunu aklına getirse bu problemler yaşanmaz diye düşünüyoruz ancak uygulamada bu olmuyor nedense bir türlü.

 

Gelin ve Kaynanalar Neden Kavga Eder

Çevremizde sıklıkla evli olan çiftler arasında özellikle gelin ve kaynananın ciddi sorunlar yaşadığı, sık sık kavga ettiğini duyarız. Bu durum daha çok aile içerisinde yaşamış ve ailesine daha fazla bağlı olan erkekler nedeniyle ortaya çıkarken aynı zamanda evlilik sonrasında dahi evli çiftin yaşamına karışmakta olan kaynanalar nedeniyle görülmektedir.

 

Evli çiftlerin bilhassa gelin ve kaynanaların yaşamakta olduğu bu sorun, tedavi anlamında ayrı bir dal üzerinde incelenmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle evlilik terapisine dahil olmak ya da bir uzman desteği almak yararlı olsa da aile içerisinde çözülebilecek konularda erkeğin yani eşin desteğinin alınması gerekmektedir. Ancak sorunu yalnızca gelin açısından değil kaynana açısından da irdelemek gerekmektedir.

 

Gelin ve kaynanaların yaşamış oldukları sorunlarda sıklıkla, çözüm yolunun erkek olduğu düşünülmektedir. Hem anne hem de eşinin arasında kalmış olan bir erkeğin bağlı olduğu ya da daha fazla aidiyet duyduğu tarafa yöneleceği bilinen bir gerçektir. Ancak evliliğine değer veren erkeklerin sorunu, aileden uzaklaşarak çözmesi de yaygın olarak görülür.

 

Gelin ve Kaynana Kavgalarını Çözme Yolları

Gelin ve kaynana arasında yaşanan sorunların çözümünde yapılacak ilk şey sorunu dışarıya yani aile ile ilişkili olmayan kişilere yansıtmamak olmalıdır. Genellikle sorunun yakın akrabalara, komşulara ya da çiftlerin arkadaşlarına yansıması farklı ve karmaşık sorunların ortaya çıkmasına gelin ve kaynananın çözebileceği bir sorunun daha problemli hale gelmesine neden olmaktadır.

 

Bu gibi durumlarda yapılacak ilk şey, gelin ve kaynananın bir arada bulunarak sorunlarına değinmesi olmalıdır. Eğer kaynana, gelinin ve dolaylı olarak çiftin evlilik yaşamına karışıyor, tercihlerini yönlendirmeye çalışıyorsa bunun bir sorun olduğu nazik bir şekilde dile getirilmelidir. Aynı zamanda bu gibi durumlarda aile büyüğü olan babanın desteği alınması da yararlı olacaktır.

 

Bir diğer çözüm yolu ise sorunla ilişkilidir. Eğer eşinizin annesi ile çok yakın bir konumda bulunuyorsanız genellikle daha uzak ve farklı mesafelere yönelmek, sorunu çözmede oldukça yararlı olmaktadır. Bu mesafe kaynananın müdahale edebileceği alan dışında olursa, sorunu yüz yüze çözememeniz durumunda ertelemeniz gerekecektir.

Gelin Kaynana Kavgaları İçin Çözüm Önerileri ve Tavsiyeleriniz Nelerdir ? Yorumlayın çözüm bulalım…

BİR CEVAP BIRAK