Gölge Nedir Kısaca Yarı ve Tam Gölge

Gölge Nedir Kısaca Yarı ve Tam Gölge

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Gölge nasıl oluşur, kısaca gölge ne demektir, gölge oluşumu için gerekli olan şartlar hakkında bilgileri sizlere  özet olarak açıklamak istiyoruz.

 

İnsanlar açısından en merak uyandırıcı konulardan birisi olan gölge, yüzyıllar boyunca farklı şekillerde tanımlanmış olsa da genel hatları ile ışıklı bir ortamda karartının oluşması şeklinde ifade edilir.

Gölge Nedir Nasıl Oluşur ?

Işığın yolunun bir cisim tarafından kesilmesi neticesinde ışıklı bir ortamda karartı meydana gelmesi olayı gölge olarak tanımlanmaktadır. Gölge, gölge oluşumuna sebep olan cismin şeklini tam olarak aynısı kadar olmasa da biraz da olsa o cismi belli eder. Işık cisme vuruş yönüne göre zıt yönde gölge oluşumu meydana gelir, yani soldan vuruyorsa ışık gölge sağda, sağdan vuruyorsa ışık solda gölge oluşumu meydana gelir. Kısacası gölge oluşumunda ışığın gelip yönünün zıt yönünde gölge meydana gelmektedir. Yoğun biçimde olan ayrıca ışığı iletmeyen cisimlerden gölge oluşmaktadır.

 

Gölge iki farklı biçimde görülmektedir. Bunlar Tam ve Yarı gölgedir.

Tam Gölge: Gölge ortaya çıkmasına sebebiyet veren  ışık kaynağı küçük olduğunda cisim bu ışığın tamamını engellemektedir. Bu durumda karşıya hiç bir şekilde ışık iletilmez ve tam gölge meydana gelir. Tam gölgeden yüzünden ışık kaynağının görülmesi mümkün olmaz ve bu durumda cisim daha büyük olduğu için görüşü engeller.

Gölge Nedir Kısaca Yarı ve Tam Gölge Hakkında Bilgi Vikipedi

Yarı Gölge: Işık kaynağı olan cisimden daha büyük olduğu zaman cisim ışık kaynağından kendisine gelen ışığın yarısını keser ve durumda da tam gölge değil yarı gölge karşımıza çıkar. Yarı gölgede karanlık içe gidildikçe karanlık azalır.

Işığın yoğunluğu ve mevcut durumuna göre şeklinde farklılıklar meydana gelebilmekte ve gün içerisinde dünyamıza yansıyan ışık başta gölge boyu olmak üzere yönüne etki etmektedir. Tam gölge olarak ifade edilen durum yukarıda da belirtildiği şekli ile ışık kaynağının boyutu ile ilgilidir. Işık kaynağının küçük olması halinde tam gölge meydana gelecektir.

Yarı gölge olarak nitelendirilen durumda ise ışık kaynağının cisimden daha büyük olması durumunda cismin ışığı engellemesi nedeniyle yarı gölge oluşmaktadır. Yine söz konusu kaynaklarla birlikte gün içerisinde farklı gölge boyları da oluşabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK