Gribe İyi Gelen Yiyecekler İçecekler Nelerdir

Gribe İyi Gelen Yiyecekler İçecekler Nelerdir

Sağlık
PAYLAŞ
Melisa Çayı

Kış hastalıklarından Gribe İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler çözümü doğal yöntemlerde arayanların ilk başvuru kaynağı olmaktadır. Tabi doğal çözümler için bitki çaylarından yararlanmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Hem kış aylarının hem de bahar aylarının vazgeçilmez ve kaçınılmaz rahatsızlıklarından birisi olan grip, taşınan virüs nedeniyle çok hızlı bir biçimde yayılmakta ve kişileri etkisi altına almaktadır.

Virüs kaynaklı üst solunum yolları iltihaplanması olarak da açıklayabileceğimiz grip, kişinin verimini azaltmakta ve burun akıntısı, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi etkiler yaratmaktadır.

Grip, her ne kadar küçümsense ve basit bir rahatsızlık gibi görülse de yıl içerisinde dünya genelinde grip nedeniyle yaşamını kaybeden binlerce insan bulunmaktadır. Bu bakımdan koruyucu önlemlere mutlaka başvurulmalı yeterli olmaması durumunda gıdalardan yardım alınmalıdır.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

Gribin arttığı ve çevrede hızla yayılmaya başladığı günlerde bol, bol bitki çayı tüketmek, daha çok sebze ve sulu yemeklere ağırlık vermek, mümkün olduğunca dinlenmeye çalışmak gerekir.

Buna ek olarak gribi ve etkeni olduğu virüsü, vücuttan hızla uzaklaştırabilmek için C vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi ve içeceklerde mutlaka C vitamini içeren ürünlerin alınması tavsiye edilmektedir.

Grip olduğunuz dönemlerde güne kahvaltı ile başlamak, gün içerisinde meyve tüketimine özen göstermek ve bitki çaylarına ağırlık vermek faydalıdır.

Buna ek olarak öğünlerde haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı gibi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Girip, Soğuk Algınlığı Resimleri

Virüsten Korunabilmek için Ne Yapmalı?

Mutlaka, grip olmadan önce her yıl grip aşısı olunması tavsiye edilmektedir. Daha çok sonbahara girdiğimiz ilk dönemlerde hem çocukların hem de 65 yaş üzeri yetişkinlerin grip aşısı olması, olası sağlık sorunlarını önlemek adına önemlidir.

Grip virüsünün en sık bulaşma yolu, öksürük ya da hapşırık sırasında havaya saçılan mikroplar ve tokalaşmadır. Bu bakımdan hasta olduğundan şüphelendiğiniz bir kişiye durumu izah ederek kısa süreli uzaklaşma isteğinde bulunmanız ya da mümkün olduğunca bulunduğunuz ortamı havalandırarak, hava sirkülasyonu sağlamanız yararlı olacaktır.

Melisa çayı

Bu çayın en temel faydalarının başında yatmadan önce tüketildiğinde kabus görülmesinin önüne geçmeye yardımcı olması ve aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip gibi kış mevsimi hastalıklarına iyi gelmesidir.

Kekik çayı

Ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olan ve balgam söktürücü özelliği ile tanınan Kekik Grip ve soğuk algınlığına da iyi gelmektedir. Kaynar su ile dolu olan bir bardak içine 2 çay kaşığı kadar taze keki ekleyerek 10 dakika boyunca demlemeye bırakınız. Veya bunun dışında kekik buharı banyosu da yapabilirsiniz. Bir kase kaynar suyun içine kurutulmuş kekik veya bir kaç damla kekik yağı ekleyerek başınızı havlu ile örterek buharı solumaya çalışınız. Buhar solunması göğüs mukusunun gevşemesine yardımcı olarak sizi rahatlatacaktır.

Gripsiz sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK