Gündüz ve Gece Yön Bulma Yöntemleri Teknikleri Nelerdir Kısaca Özet

Gündüz ve Gece Yön Bulma Yöntemleri Teknikleri Nelerdir Kısaca Özet

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Soruyu Soran: Zeki B.
SORU: Gündüz ve gece yön bulma yöntemleri nelerdir? Örneğin gece ya da gündüz gezerken yolumuzu kaybettik ve acele bir şekilde yönümüzü bulmamız gerekiyor. Böyle durumlarda tabiat olaylarından faydalanıp yönümüzü nasıl bulabiliriz? Oğlumu İzcilik kursuna kaydettireceğim. Kaybolmasından çekindiğim için onun böyle bir durumda yönünü nasıl bulacağını öğretmek istiyorum. Şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 

CEVAP: Sayın sitemiz takipçisi bu kadar heyecan yapmanıza gerek yok. İzcilik kursundaki Öğretmenleri onları koruyacaktır. Ancak yinede ben tedbir almak istiyorum. Gözüm arkada kalmasın diye düşünüyorsanız size gece ve gündüz nasıl yön bulunacağına dair gerekli bilgileri verelim.

 

Gece ve Gündüz Yön Nasıl Bulunur?

– İlk yöntemimizi anlatalım. Güneşe bakarak yönünüzü bulabilirsiniz. Güneş her gün doğudan doğup batıdan batmaktadır. Güneş doğduğu sırada sağ elinizi güneşin doğan kısmına getirip her iki elinizi açtığınızda sol elinizin gösterdiği yön batıyı, karşınız kuzeyi arkanız ise güneyi gösterir. Aynı şekil eğer güneş batarken akşam saatlerindeyseniz sol elinizi güneşe getirin ve ellerinizi açın. Yönler size tekrardan aynı noktaları gösterecektir.

– Çevrenizdeki gördüğünüz ağaç ve taşlara bakınız. Taş ve ağaçların yosunlu olan tarafları kuzeyi gösterir.

– Karıncaların yaptığı yuvalara bakın. Çünkü karıncalar yuvalarının giriş kısımlarına toprak yığarlar. Bu toprağın yığılmış olduğu yön kuzeyi gösterir.

– Çevrenizde gördüğünüz camilerdeki Minare kapıları güney yönüne bakar ve camilerdeki mihrap karşısında bulunan giriş kapısı ise kuzeyi gösterir.

– Müslüman mezarlarında bulunan mezar taşları batıyı gösterir. Hıristiyanların ise mezar taşları ise güneyi gösterir.

– Gece olduğunda Kutup yıldızına bakıp yününüzü bulabilirsiniz. Kutup yıldızları her zaman kuzeyi gösterir.

Not: Bu bilgileri bilmeniz sizler açısından yararlı olacaktır. Unutmayın bir gün doğada bir başınıza kalırsanız o zaman yönünüzü bulmanız gerekebilir.

BİR CEVAP BIRAK