Gürültü Kirliliğinin Nedenleri, Zararları ve Etkileri Nelerdir?

Gürültü Kirliliğinin Nedenleri, Zararları ve Etkileri Nelerdir?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Bugün canlı yaşamına etki eden pek çok faktörün bulunduğunu ve bunların bazılarının doğrudan sağlığı tehdit ettiğini sık, sık dile getirmekteyiz. Doğal çevremize baktığımızda tüm canlı türleri için en önemli problemin kirlilik olduğu görülmektedir. Kirlilik denildiğine akla her ne kadar su, hava kirliliği gibi konular geliyor olsa da yalnızca bununla sınırlı olmayan durumlarda bulunur.

 

Hemen her konuda kirlilikte etkili olan faktörlerin başında nüfus yoğunluğu ve artan insan sayısı öne çıkmaktadır. Ayrıca eğitim, bu açıdan oldukça önemli olup toplumun tamamında bu bilincin aşılanmış olması gerekir. Yalnızca okullarda verilen eğitimle, bireyleri eğitmek ve bu bilinci kazandırmak mümkün olmayacak aynı zamanda aileden de bu birikim kazandırılması gerekecektir.

 

Kirlilik, tüm canlıları tehdit eden bir konu olması nedeniyle, ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin aynı hassasiyet ile ele alınmalıdır. Yalnızca su, çevre ya da hava kirliliği değil gürültü kirliliği de canlıların doğal yaşam alanlarını tehdit etmekte, aynı zamanda bir düzen içerisinde işleyen yaşam şeklini bozmaktadır. Aşağıda gürültü kirliliği ve etkileri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Gürültü Kirliliğinin Nedenleri, Zararları ve Etkileri

Gürültü kirliliği yaşadığımız çevrede farklı etmenlere bağlı olarak canlı yaşamını tehdit edecek ölçüde artan, insanları ve diğer canlı türlerini rahatsız eden ses olayları olarak ifade edilebilir. Kirlilik pek çok farklı şekilde meydana gelebildiği için gürültü kirliliğinde de sanayileşme, artan insan sayısı ve yaşam alanları etkili olur. Ancak hepsinin temelinde insan faktörünün yattığı bilinmelidir.

 

Gürültü kirliliğine neden olan faktörlere baktığımızda özellikle eğlence merkezlerinde ses yalıtımı uygulamasının kullanılmaması, trafikte yer alan araçların başta egzoz olmak üzere diğer aksamlarında önerilen sistemleri tercih etmemesi, sanayiler ile yerleşim alanlarının iç içe olması etkili olmaktadır. Aynı zamanda insanların saygı kuralları çerçevesinde konuşma şekline dikkat etmemesi ve plansız yapılaşmada gürültü kirliliğine etki etmektedir.

 

Gürültü kirliğinin zararları ise yine doğrudan insanlar üzerinde incelenebilir. Stres, baskı, uykusuzluk gibi sorunlar yanı sıra kronik hale gelen pek çok sağlık problemi de gürültü kirliliği nedeniyle açığa çıkar. Aynı zamanda işitme yollarında meydana gelebilecek hasarlarda gürültü kirliliği nedeniyle oluşur.

Gürültü ve ses kirliliği

Ses Kirliliğini Nasıl Önleyebiliriz

  • Motorlu taşıtlardan çıkan seslerin azaltmanın mümkünse önlemenin bir yoluna bakmalıyız. ( Örneğin Egzoz susturucuları)
  • Ev, İşyeri, Ofis gibi yaşam ve çalışma alanlarında ses geçmesini önleyecek yalıtım yapılması.
  • Gece Klubü, Bar, Disco ve Düğün Salonu gibi yerlerde belirli bir desibel üzerinde ki yüksek sesin önüne geçecek çözümler uygulanması.
  • Gürültüye sebep olan kurum ve kuruluşları, fabrikaları şehir merkezine uzak alanlara taşınmaya teşvik etmeliyiz.
  • Yüksek sesle TV izlemek ve müzik dinlemek gibi alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz.

Ses Kirliliğinin Olumsuz Etkileri

  • Dikkat dağınıklığına sebebiyet verir, günlük yaşamda, iş ve eğitim alanında verim düşüklüğü ve başarısızlığa neden olur.
  • Kişi psikolojik dengesinde bozulmalara neden olur.
  • İşitme kaybına yol açar.
  • Başta uykusuzluk olmak üzere, mide ülseri, baş ağrısı, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara sebebiyet verir.

Gürültüden uzak sakin günler yaşamanız dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK