Hasankeyf Nerededir? Nasıl Gidilir? Batman Hasankeyf Hakkında Bilgi

Hasankeyf Nerededir? Nasıl Gidilir? Batman Hasankeyf Hakkında Bilgi

Gezelim Görelim
PAYLAŞ

Bu yazımızda Güneydoğu Anadolu Bölgemizin Tarih Kokan Yerlerinden olan Hasankeyf hakkında bilgileri açıklamak istiyoruz. Batman İlimiz sınırları içinde yer alan bu yer bu yerleşim yerinin yaklaşık olarak 12000 yıl öncesine kadar uzanan tarihi bir mekan olduğunu göstermektedir.

 

Hasankeyf Tarihçesi

Batman’ a bağlı Hasankeyf,  iki yakası Dicle Nehri tarafından ayrılan  tarihi bir ilçedir.  Hasankeyf İlçesinin tarihi  10.000 yıl öncelere kadar gitmektedir.  Batman’ın Hasankeyf ilçesi 1981′ senesinde doğal koruma alanı ilan edilmiştir.

 

Hasankeyf’in antik döneme uzana oldukça uzun bir bir geçmişi vardır. Tam olarak hangi tarihte ve ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Hasankeyf te  yapılmış olan arkeolojik çalışmalar buranın 3.500 yıldan 12.000 yıl öncelerinde kurulduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır.   Hasankeyf Yerleşiminin Yukarı Mezopotamya ile Anadolu’ya geçiş yolu üzerinde ve Dicle nehri kenarında olması sebebiyle oldukça önemli ve stratejik bir konuma sahip olmasını sağlamaktadır. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf 1515 yılında  Osmanlıların  topraklarına katılmış,  1524 senesine dek  Osmanlı yönetimine bağlı olan Eyyubilerin yöneticileri tarafından idare edilmiş, daha sonraki süreçte ise  Osmanlı idarecileri tarafından yönetilmeye başlamıştır.

 

17. yüzyılda  bu bölge üzerinden geçmekte olan ana ticaret yollarının değişmesiyle ve ayrıca Osmanlı-İran devletleri arasında sürmekte olan savaşlar sebebiyle bu bölge etrafında gerçekleşmiş olan ticarette duraklamalar meydana gelmiş bu sebeple şehir önemini yitirmeye başlamıştır.  1867 senesinden sonra Mardin ilinden Midyat’a  1926 senesinde  ise Gerçüş ilçesine  daha sonra 1990 senesinde  Batman  il olduğu zaman Hasankeyf Batman iline bağlanmıştır.

 

Hasankeyfe Nasıl Gidilir

Genellikle, kendisi ve çevresi oldukça zengin olan Mardin ilinde konaklamayı tercih edenler minibüs ile önce
Midyat sonra da Hasankeyf’e gitmeyi tercih etmektedirler.
Batman ile ile Hasankeyf arasındaki mesafe 30-40 km’lik bir mesafe olduğundan buradan da minibüs ile ulaşımın çok rahat olacağını sizlere söyleyebiliriz.

Hasankeyf Hakkında bilgi

Tatili sadece deniz güneş ve kumdan ibaret görmeyenler için gidilecek yerlerin başında gelen Hasankeyf görmeniz gereken bir tarihi ve doğal güzellik olarak ben buradayım diyor. Gelin sizde tarih kokan bu beldeyi ziyaret edin tatil anlayışınızı bir nebze de olsa değiştirin.

Not: Yurdumuzun bir çok tarihi ve turistik beldesini gezmiş biri olarak diyorum ki Hasankeyf, Midyat ve Diyarbakır Surlarını mutlaka bir kez bile olsa ziyaret edin hayatınızda.

BİR CEVAP BIRAK