Hava Kirliliğinin Nedenleri, Zararları ve Etkileri Nelerdir?

Hava Kirliliğinin Nedenleri, Zararları ve Etkileri Nelerdir?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Hava kirliliği çağımızın en temel sorunlarından birisi olup, her geçen gün artan etkisi ile insanların sağlığına doğrudan etki etmektedir. Bu konuda örnek teşkil edecek çalışmalardan birisi olan Kyoto protokolü, ilgili protokolü kabul eden ülkelerde karbon salınımını en az indirgemeyi amaçlamaktadır. Her ne kadar asıl kirliliği yaratan devletler, ilgili protokolde taraf olmasa da ilerleyen yıllarda atılacak adımlar için umut verici bir gelişmedir.

 

Hava kirliliği etkisinde oluşan pek çok sağlık problemi bulunmaktadır. Ancak bunların başında yer alan solunum yolları rahatsızlıkları, geçici sağlık problemleri oluşturduğu gibi kalıcı, kanser gibi vakaların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte artan ihtiyaçlarımız, beraberinde doğanın dengesini bozacak ölçüde faaliyetler yapmamıza neden olmaktadır.

 

Elbette teknoloji karşısında durmak ve hayatımızı kolaylaştıran şeylerden vazgeçmek gerekmiyor. Ancak hava kirliliğine neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için daha çevreci adımlar atmak, doğal alanları korumak çok daha önemlidir. Aşağıda sizler için derlediğimiz bilgilerde hava kirliliğinin nedenleri ve zararlı hakkında daha detaylı öneriler bulabilirsiniz.

 

Hava Kirliliğinin Nedenleri ve Etkileri Nelerdir?

Hava kirliliğinde etkili olan faktörlere baktığımızda artan şehirleşme ve çarpık yapılaşma ön plana çıkarken en önemli etkinin sanayi alanları olduğu görülmektedir. Bu alanlarda kontrolsüz bir biçimde yapılan üretimler, aynı zamanda hava kirliliğinin artmasına neden olmakta, işletmecilerin gerekli önlemleri almaması nedeniyle artan hava kirliliği beraberinde sağlık problemlerini getirmektedir.

 

Yine temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları yerine fosil yakıtlara bağımlı olarak yaşamamız nedeniyle hava kirliliğinde önemli bir artış olduğu görülmektedir. Bu gibi sorunların karşısında durabilmek adına, toplumun bilinçlenmesi ve devlet kanalı ile yaptırımların artması gerekmektedir.

 

Hava kirliliğinin canlı yaşamı üzerinde yarattığı pek çok etki bulunmaktadır. Yalnızca insanları etkilemediği ve doğal çevreninde kirlenmesine neden olduğu için hava kirliliği tüm canlıları tehdit etmektedir. Başta solunum yolları rahatsızlıkları olmak üzere kanser gibi vakalarda görülen artışlarda hava kirliliğinin önemli bir etkisi bulunmaktadır.

 

Hava Kirliliğinin Sebepleri Maddeler Halinde

  • Motorlu Araçların Saldığı Gazlar
  • Fabrika Bacalarında Filtre Bulunmaması Yada Filtrelerin Bakımlarının Düzenli Yapılmaması
  • Plansız ve Hızlı Nüfus Artışı
  • Ormanlarda ve Yeşil Alanlarda Meydana Gelen Azalma
  • Yanlış Zamanda ve Hatalı Yapılan İlaçlamalar
  • Topoğrafik Yapı ve Meteorolojik Olaylar
  • Hatalı Kentleşme Yüzünden Hava Akımlarının Engellenmiş Olması

 

Temiz Hava ve Güzel Bir Doğayı Çocuklarımıza Bırakmak Dileğiyle…

BİR CEVAP BIRAK