Heteroseksüel ve Homoseksüel Nedir? Biliyor Musunuz?

Heteroseksüel ve Homoseksüel Nedir? Biliyor Musunuz?

Aşk ve İlişkiler
PAYLAŞ
aşk sevgi resimleri

Sıklıkla tanımı merak edilen kavramlardandır Heteroseksüel ve Homoseksüel Kavramları. Genellikle halk arasında zaman, zaman dile getirilmesine karşın, pek çok kişinin hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı anlam karmaşasına neden olabilen  heteroseksüel ve homoseksüel gibi kavramlar, birbirine yakın ancak farklı anlamlar içeren kavramlar olarak bilinir. Makalemiz devamında Heteroseksüel ve Homoseksüel kavramları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Heteroseksüel Nedir?

Heteroseksüellik ya da diğer ifadesi ile karşı cinsellik, kişilerin cinsel ya da duygusal açıdan karşı cinse olan ilgisi şeklinde ifade edilir. Genellikle hayvan cinselliğini tanımlamada sıkça kullanılan kavramlardan biri olan heteroseksüellik, kadınlara ilgi duyan erkeklere ya da erkeklere ilgisi olan kadınlara verilen bir tanımlamadır.

 

İlk kez 1868 tarihinde Karl Maria Kertbeny tarafından kullanılan, homoseksüel tanımı sonrasında dile getirilen heteroseksüellik, bugün geniş bir tanımlama alanı içerisinde dile getirilmektedir.

Heteroseksüel Sözlük Anlamı

heteroseksüel
sıfat
  1. cinselliği karşı cinse yönelik olan.

Homoseksüel Nedir?

 

Homoseksüellik ya da diğer ifadesi ile eşcinsellik, aynı cinse sahip olan kişiler arasındaki duygusal, cinsel çekim ya da davranışlar olarak ifade edilir. Kalıcı kişisel bir nitelik olarak adlandırılan homoseksüellik, aynı cinsteki kişilere karşı duyulan, yoğun duyguların ifadesidir. Genellikle bu tanımlama kişileri tanımlayabildiği gibi bir topluluğu da ifade etmektedir.

 

Eşcinselleri tanımlamak üzere kullanılan pek kavram bulunmakla birlikte kadın eşcinselleri tanımlamak üzere 1800’lü yıllardan günümüze değin lezbiyen kelimesinin kullanıldığı görülmektedir. 1960 yılı öncesine kadar erkek eşcinselleri tanımlamak üzere gey sözcüğü kullanılırken pek çok ülkede her iki tanım ve özellikle gey kelimesi, argo bir sözcük ya da hakaret ifade eden bir tanım halini almıştır.

Homoseksüel kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda ya da yoğunluğu belirlemek üzere yapılan çalışmalarda istenilen sonuca ulaşılamamasının en önemli nedeni hiç kuşkusuz kişiler üzerinde kurulan baskı ve ayrımcı yaklaşımdır. Bu bakımdan dünya genelinde yoğun bir nüfusun homoseksüel olmasına karşın bunu dile getiremediği görülmektedir.

 

Günümüzde birçok ülke homoseksüellere yönelik görülen şiddet ve ayrımcılık faaliyetlerini önlemek üzere yasal düzenlemeler yaparken aynı zamanda bazı ülkelerde homoseksüel olan kişilerin evlenmesine de izin verilmektedir. Ancak bu tür konuların gelişmiş ülkelerde dile getirildiği gelişmekte olan ya da geri kalan ülkelerde bu tür kişilerin idam gibi sorunlar ile karşılaştığı görülür.

Homoseksüel Sözlük Anlamı

homoseksüel

sıfat
  1. eşcinsel.
Köken
Fransızcadan

Konu Hakkında Bilgilerinizi ve Görüşlerinizi İletebilirsiniz..

BİR CEVAP BIRAK