Hidrojen Yakıt Pili Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Hidrojen Yakıt Pili Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ

Günümüzde En temel İhtiyaçların başında enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç gelmektedir.Gelişen alternatif enerji kaynakları teknolojisinde sıkça adı geçen hidrojen pilleri aslında basit bir çalışma prensibine dayalı olsa da hidrojen yakıt pili nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır soruları, pillerin gündelik hayatımızda edindiği kalıcı yer nedeniyle oldukça merak ediliyor.

                Hidrojen yakıt pili nedir?

Yakıt pilleri elektrik ve ısı üretimi sağlayan, hareketli parça içermediği için çevre dostu ve sessiz çalışan bir teknoloji sistemidir. Diğer enerji elde etme yollarından ayrı olarak yakıtın sahip olduğu kimyasal enerji direk olarak kullanılabilir ve elektrokimyasal bir cihaz elde edilmiş olur.

Primer yakıt olarak yakıt pillerinde hidrojen kullanılabileceği gibi, doğalgaz, LPG ya da benzin gibi yakıtlar da kullanılabilmektedir.

 

Yakıt pilleri nasıl çalışmaktadır?

Hidrojen Yakıt Pili

Hidrojen yakıt pili sisteminde, hidrojen atomları anot adı verilen elektroda, oksijen ise katot adı verilen elektroda salınır. Anoda doğru giden hidrojen molekülleri, anodun kanallarından geçerken elektronlarından ayrılır ve ortaya iyon formunda bir yapı çıkar. Elektrolitler ise elektron gibi yüklü bir parçacığın geçmesine izin vermemekle birlikte bu yapıdan yalnızca hidrojenin iyon hali geçebilmektedir ve böylece katot elektrota geçiş tamamlanır.

Geçiş yapamayan elektronlar ise farklı bir kanalla katot elektrota ulaştırılır. Dış yollardan ulaşan bu elektronlar ve geçişi sağlanan hidrojen iyonları oksijen elektroliti üzerinden bir reaksiyona girer ve tepkime bir miktar saf suyun açığa çıkması ile tamamlanır.

Dış kanallardan ulaşan elektronlar ise elektrik akımı meydana getirir. Bu akıma ise DC yani direkt akım adı verilir. Tepkimede suyun yanı sıra ısı enerjisi de açığa çıkar. Yakıt pillerinde tepkimeyi hızlandırmak adına katalizör kullanılmaktadır.

Bu anot, katot ve elektrolit üçlüsünden oluşan sistemlerin her birine membran elektrot grubu adı verilmektedir. Yüksek voltaj yaratmak için bu birimler birbirine seri şekilde bağlanır, oluşan sisteme ise yakıt pili ünitesi denir. Basitçe, daha yüksek akımlar oluşturmak için daha fazla sayıda molekülün kullanılması ise yeterlidir.

Tepkimeye giren molekülün artması ise ancak anot, katot ve elektrolit yüzeylerinin genişletilmesi ile sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK