Hovercraft Nedir Nasıl Çalışır ?

Hovercraft Nedir Nasıl Çalışır ?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Yurdumuzda kullanılmayan bir ulaşım aracı olan ve bizlerin sadece izlediğimiz filmlerde gördüğümüz ilginç bir taşıma aracı olan Hovercraft hakkında bilgileri ve nasıl çalıştığını Türkçe Anlamını açıklamak istiyoruz.

Hovercraft nedir nasıl çalışır

                Ulaşım teknolojisinde gün geçtikçe daha çok yer edinen ve oldukça ilginç bir ulaşım tasarımına sahip olması ile dikkat çeken hovercraftlar geleceğimizin taşıma aracı olarak değerlendiriliyor. Hovercraft nedir nasıl çalışır merak edilen konulardan biri olurken, konuya hakim olan kişilere göre hovercraft teknolojisinin gündelik hayatta sık sık karşımıza çıkmaya başlaması ise an meselesi olarak görülüyor.

Hovercraft nedir

Ulaşımı sağladığı zeminin üzerinde süzülme hareketi ile uçuş yapan ve sıra dışı bir ulaşım aracı olan hovercraftlar dünyanın her köşesine girebilme imkanına sahip ve ulaşımda sınır tanımayan yani hem kara hem denizde kolayca yol alabilen ve en girilemeyecek yerlere dahi ulaşabilen araçlar.

 

 

Hovercraftlar nasıl çalışır

Bu yetenekli araçların çalışma ilkesi ise aracın alt kısmında bulunan hava yastığından ileri geliyor. Üzerimizdeki hava basıncından çok daha yüksek seviyede bir hava basıncının motorlardan taban kısma doğru itilmesi ile yer ile teması yok edilen araçların yerin üzerinde sürtünme etkisi minimum olacak şekilde kayma hareketi yapıyorlar.

 

Dikey yönde hareket etmesinin yanında, ileriye gidebilen araçlarda ise bunun için zemine dik gelecek şekilde hava basıncı veren motorlar pervaneleri kullanılıyor. Aracın arka tarafına yerleştirilen pervane donanımı ise aracın farklı yönlerde manevra yapabilmesini sağlıyor. Hava kaçmasını engellemek ve bunun için hava yastığını çevrelemek için ise aracın alt kısmı etek olarak adı geçen bir malzeme ile çevreleniyor, böylece hareket kalitesi de korunuyor.

 

Hovercraft avantajları

Hovercraft ne demek

Tek kişilik kullanıma açık hovercraft araçlar olduğu gibi devasa büyüklükte SR-N4 yolcu hovercraftları da bulunuyor ve böylece ulaşım teknolojisinde çeşitlilik sağlanmış oluyor. Bu araçları avantajlı ve sıra dışı kılan bir diğer özellik ise yüksek hıza sahip olmasının yanında taşımacılık için herhangi bir yol ya da limana gerek duyulmaması. Ayrıca hangi zeminde ilerlediği önemli olmaksızın sürtünme kuvvetinden etkilenmediği için yakıt tüketimi de oldukça düşük olan araçların, geleceğin araçları olarak düşünülmesi ise şaşırtmıyor.

 

Buzullardan çöllerle birçok ekstrem özelliğe sahip ve insanoğlunun en ulaşılmaz dediği yerlerde bile ulaşımı sağlayabilmesi düşünülen hovercraftların henüz geliştirilmesi tamamlanmış değil. Çünkü su üzerinde ilerlerken deniz tuzundan dolayı bozulan materyallere alternatif yöntemler bulunmaya çalışılıyor ancak bu sorunun da yakın zamanda tarih olması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK