İletişiminizi Geliştirin! ( Kişisel Gelişim ve İletişim Yazıları )

İletişiminizi Geliştirin! ( Kişisel Gelişim ve İletişim Yazıları )

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ

İletişiminizi Geliştirin!

İletişiminizi Geliştirin! ( Kişisel Gelişim ve İletişim Yazıları )

İletişim anlaşmanın kan damarıdır. İletişim ne kadar iyi olursa, anlaşma olasılığı da o kadar artar. Ne yazık ki iyi bir iletişim kolay kurulmaz; bu öğrenmemiz gereken bir beceri­dir.

Üçüncü bölümde iyi iletişimin bazı yönlerini ele almıştık, bu nedenle burada tekrarlamıyoruz. Yine de, şu noktalan akılda tutmak yararlı olacaktır:

  • Ne söylerseniz söyleyin, karşınızdaki kişinin sizin iletme­ye çalıştığınızdan farklı bir şey duyacağı neredeyse kesin­dir. Bunun nedeni, onun farklı algılan olduğu için söyle­diklerinizin bazılarının süzgeçten elenmesi, bazılarına ise gereksiz önem verilmesidir.
  • Açıkça ve dolaysız konuşuyor olsanız bile, karşınızdaki si­zi duymayabilir. Sözcükleri duyar, ancak anlamını kaçıra­bilir; çünkü hatırlayacağınız gibi dinlemek aktif bir iş­lemdir.

İletişim Nedir     Ya da, karşınızdaki sizin söyledikleriniz arasında önemli bulduğu bir şeye nasıl yanıt vereceğini aramakla öylesine meşguldür ki, sonra söylediklerinize dikkat etme­miştir. Beş dakika önce söylediğiniz bir şeye yanıt hazırla­maya çalıştığı için artık sizi dinlemiyordur.

  • Bir de, yanlış anlama sorunu vardır. Her ikiniz de aynı sözcükleri kullanırsınız; ancak aynı sözcükler her ikiniz de aynı anlama mı gelir? Aktif dinleme burada çok önemli bir rol oynar. Üçüncü bölümden anımsayacağınız gibi aktif dinleme, konuşan kişinin söylediklerinden ne anladığınızı ona aktarmayı içerir: ‘Şunu şunu söylediniz, doğru anlamış mıyım?’ Karşınızdaki kişi, işitildiğini ve anlaşıldığını göre­rek tatmin olur.

 

Öğrenmiş olduğunuz teknikleri kullanarak bunu kendiniz için yapabilir­siniz. Karşınızdakiler de, sizin sakinleştiğinizi görünce, sizi örnek alıp sakinleşebilirler. Bundan sonra anlaşmaya başlaya­bilirsiniz.

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK