İnternet Yayıncılığının Geleceği Ne Olacak ?

İnternet Yayıncılığının Geleceği Ne Olacak ?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ
İnternet Yayıncılığı ve İçerik

İnternet Yayıncılığı Konusunda Güzel Bir Makale..

Türkiye’de İnternet Yayıncılığı ve Blogculuk

Son dönemlerde sıklıkla sorulan bir sorudur İnternet Yayıncılığının Geleceği Ne Olacak sorusu. Aslında bir çok yayıncı bu konuyla ilgili olarak sıklıkla görüş alışverişi yapmaktadır. Bu görüşmelerde en sık sorulan soruların başında ise Türkiyede en fazla tercih edilen arama motoru olan Googlenin tercihleri olmaktadır. İnternet kullanıcılarının vazgeçmediği bu arama motorunun gözdesi olmak, onun beğendiği bir site için webmasterler ve içerik sağlayıcılar sürekli olarak çalışmaktadır.
Siteleri googlenin sevmesi için özgün ve benzersiz içerikten tutun, backlink ile seo çalışmaları gibi yollarda dahil olmak üzere bir çok farklı yöntemi deneyen webmasterler en iyiyi bulmak için çabalamaktadır.
Peki ne yaparsak googlenin gözünde sevilen bir site olabiliriz diye soracak olursanız aslında cevap belli bende bilmiyorum 🙂

Bilmiyorsun ama neden yazıyorsun diye soracak olursanız eğer uzun uzun cevaplar veririm. Hit durumu iyi bir site istiyorum özgün içerik yazıyorum ve yayınlıyorum, özgün resim kullanıyorum diyorsanız eğer birde şunu kendinize sorun hitli site için o kadar özgün içerik attınız ama hala bir değişiklik yok, ama yeni açılmış bir kopya site sizi geçiyor işte o zaman anlıyorsunuz her şey özgün içerik değil. Özgün içeriği hazırlarken benzersiz içerik ve başlık olmasına dikkat etmelisiniz. Yani sitelerin yüzde 95 i İstanbulun Fethinin Nedenlerini yazdıysa eğer siz o başlığı biraz daha farklılaştırıp İstanbulun Fethinin Nedenlerine Dair Merak Edilenler yapabilirsiniz. Şansınızı bir de böyle denemiş olursunuz.

Özgün İçerik kısmını geçtik sırada Backlink ve Seo kısmı var. Yeni site için Seo çalışması yapacaksınız ama sonucunda filtreye mi girersiniz, Sandbox mı olur yoksa Google Bomb cezası ile mi karşılaşırsınız bilemiyorsunuz, yaptırdığınız veya yaptığınız çalışma yarar mı sağlar zarar mı verir karar veremediyseniz naçizane en iyi seo çalışmasının doğal bir biçimde kendiliğinden verilen linkler ile linkleme olduğunu söyleyebilirim. Yoksa bugün footer link alırsınız, sonra yorum backlink sonra forum tanımı, sonra tanıtım yazısı derken bir bakmışsınız site elinizde patlamış. Tabi elinizde patlamadan olumlu sonuçta alabilirsiniz ama unutmayın ki google bugün severse yarın dövebilir. O yüzden backlink çalışmasında doğallığı asla bırakmayın.

Tabi son üç yılın gözdesi olan Google News durumunu unuttuk sanmayın. Webmasterlerin kanayan yarası olan ve amacından uzaklaştığı açıkça görülen haber siteleri yüzünden bir çok blogcu artık elini ayağını çekmiştir. Çünkü bazı otorite haber siteleri blog sahiplerinin emek vererek yaptıkları blogların içeriklerini kopyalayarak kendi sitelerinde yayınlamakta ve blogların indeks almasını, büyümesini engellemektedir. News kayıtlı büyük siteler yüzünden bir çok site arama sonuçlarında arka sıralarda kalmakta ve bu haksız adalete sebebiyet vermektedir.
Bu gibi nedenleri ve olası sonuçları düşündüğünüzde İnternet yayıncılığı hakkında biraz da olsa görüş sahibi olmuşsunuzdur umarım.
Bol kazançlı ve güzel günlere.
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK