İnternetten Alışverişin Avantaj, Dezavantaj ve Riskleri Nelerdir?

İnternetten Alışverişin Avantaj, Dezavantaj ve Riskleri Nelerdir?

Ekonomi ve Borsa Yorumları
PAYLAŞ

Son yıllarda pek çok insan internetten alışveriş konusunda çekingenliğini bir kenara bırakarak, tamamen bu alana yönelmeye başladı. Geçmiş yıllarda mağazalarda ya da benzeri alanlarda yapmış olduğunuz alışverişler ve hatta gıda alışverişleri dahi bugün internet üzerinde yapacağınız seçimler ile çok kısa sürede elinize ulaşabiliyor.

 

Hiç kuşkusuz E ticaret alanında karşımıza çıkan mağazalarda toplum olarak kültürel bir alışkanlık nedeniyle pazarlık yapmaya alışkınız. Her ne kadar artan alışveriş merkezleriyle birlikte bu anlayış yerini artık peşin ya da taksitli alışverişlere bırakıyor olsa da internet üzerinde yapılan alışverişlerde en az pazarlık dönemi kadar karlı sonuçlar sunabiliyor.

 

İnternetten Alışverişin Avantajlı ve Riski Yönleri

İnternetten yapılan alışverişlerde sağladığı önemli avantajlara baktığımızda gerek taksit seçeneklerinin elimizde mevcut olan kartlara uygun oluşu, gerek fiyatların normal mağazalara oranla çok daha düşük düzeylerde tutulması, pek çok kişinin internetten alışverişi daha mantıklı bulmasını sağlıyor. Her ne kadar görerek ya da dokunarak alışveriş yapmak çok daha rahat hissettiriyor olsa da sabit olarak aldığını detay içermeyen ürünlerde internetten alışverişi tercih edebilirsiniz.

 

Bir dönem internetten yapılan alışverişlerde yaygın olarak geri iade konusunda sorunlar yaşandığı dile getirilmekteydi. Günümüzde bu durum kısmen devam ediyor olsa da artık sistemin tamamen yaygın ve oturmuş bir hale gelmesi nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmadan alışveriş yapılabiliyor. Beğenmediğiniz bir ürünü ise sitede yazan kullanıcı sözleşmesi ve iade şartları bölümlerini inceleyerek iade edebilirsiniz.

 

İnternetten alışveriş konusunda yaşanan sorunlar, dezavantaj ve riskler arasında ise hiç kuşkusuz ilk sırada kişisel bilgilerin gizliliği yer alıyor. Kişisel bilgilerinizi koruma noktasında mevcut imkanlarınız yeterli değil ve özellikle bilgilere ya da diğer araçlarınızda yeteri kadar güvenliğe önem vermiyorsanız açık bir tehdit durumuna gelebilirsiniz.

İnternetten Alışverişin Avantaj, Dezavantaj ve Riskleri Nelerdir?

İnternetten alışveriş yapmadan önce alacağınız ürünlerin kaynağını, ilgili firmanın geçmişini ve daha önce yapılan alışverişleri gözden geçirmelisiniz. Örneğin firmanın ismi ve şikayet etiketi ile arama motoru üzerinde yapacağınız aramalar, daha önce yaşanan olası sorunlar hakkında bilgi verebilir. Bu sayede internetten alışveriş sırasında karşılaşacağınız problem ve riskleri büyük oranda azaltabilirsiniz.

İnternette Güvenli Alışveriş İpuçları

Not: İnternet alışverişlerinizde öncelik güvenlik olmalı. Alışveriş yapmak için girdiğiniz web sitelerinde mutlaka güvenlik sertifikası olmasına dikkat edin. Tarayıcıda yazılı olan adres ile sizin girmek , alışveriş yapmak istediğiniz adresin aynı olduğuna dikkat edin. Günümüzde bir çok alışveriş sitesi, marka ve firmanın web siteleri kopyalama yolu ile fake siteler şeklinde birebir kopyalanarak tüketiciler dolandırılmaktadır. Ayrıca alışveriş yaptığınız yer ile diğer internet alışveriş sitelerinde ki fiyat farkları eğer çok ciddi boyutlarda ise dikkatli olmanız zarar görmenizin önüne geçecektir. Alışveriş yaptığınız web sitesi ile ilgili olarak tüketici hakları ve şikayet sitelerinde yapılan yorumlara, son dönemde meydana gelen bir kullanıcı memnuniyetsizliğinde, şikayetlerinde artış olduysa alım kararınızı ona göre vermeniz maddi açıdan kayıp yaşamanızın önüne geçecektir.

BİR CEVAP BIRAK