İran’ın Başkenti Neresidir? Yönetim Şekli Nedir?

İran’ın Başkenti Neresidir? Yönetim Şekli Nedir?

Gezelim Görelim
PAYLAŞ

Ülkemizin Komşuları Arasında Ortadoğu Bölgesel Güç Olarak Zaman Zaman Yan Yana Zaman Zaman İse Rakip Olduğumuz Büyük Bir Güç, Köklü Bir Devlet. Orta Asya bölgesinden Türk Göçleri başladıktan sonra sık sık karşımıza çıkan ve tarihi oldukça eski devirlere uzanan bir bölge ülkesidir.

İran ya da resmi adı ile İran İslam Cumhuriyeti, Güneybatı Asya’da yer alan bir ülke olup Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırlarına sahiptir. Bu ülke ile olan sınırlarımız Kasr-ı Şirin Antlaşması 1689 tarihinden bu yana değişmemiştir. Ülkenin başkenti Tahran olup resmi dili Farsçadır. Oldukça eski ve köklü tarihi ile bilinen İran, Pers imparatorluğu öncesi ve sonrasında aktif bir süreç görmüştür.

 

M.Ö 4000’lü yıllara dayanan tarihi ile dikkat çeken ülke yerleşim yerleri açısından dünyanın en eski alanlarına sahiptir. BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam Konferansı Örgütü ve OPEC üyesi olan İran, bugün ki siyasal sisteme 1979 tarihinde kabul edilen anayasa ile geçmiştir.

 

İran’ın Yönetim Şekli Nedir?

İslam Cumhuriyeti olarak yönetilen İran, 1979 tarihinde kabul edilen İran Anayasası ile birbirine bağlı yönetimler biçimi olarak karma ya da karmaşık bir şekilde ilerlemektedir. İran’da dini lider aynı zamanda İran politikalarının belirlenmesini sağlayan kişi olarak da öne çıkarken silahlı kuvvetlerin başkomutanı, askeri istihbarat ve güvenlik operasyonlarının yetkilisidir. Dini lider istediği an savaş açma ya da barış yapma yetkilerine de sahiptir.

Danışmanlar Konseyi, sahip olunan itibara bağlı olarak İran dini liderini seçebilmekte ya da görevden alabilmektedir. Dini lidere bir anlamda yasal görevleri ve sınırlar dahilinde danışmanlık yapan bu kişiler, yılda bir kez toplanmakta ve 8 yıl boyunca görev yapacak 86 yetenekli ve eğitimli hukukçudan oluşmaktadır.

 

Başkent Tahranı Tanıyalım

Tahran Gece Resimleri

İran İslam Cumhuriyetinin denildiğinde ilk akla gelen yer ülkenin en büyük şehri Olan Tahran olmaktadır. Genel hatlarıyla bakıldığında oldukça hareketli ve kalabalık bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Sadece yönetim birimlerinin olduğu bir başkent olmaktan öte ekonomik, politika ve sanayi konularında da başkent olduğunu gösteren bu şehir yaklaşık 18.5 milyon civarında nüfusu ile 75 milyon nüfuslu ülkenin en devasa büyüklüğe sahip kenti olmaktadır. Buraya geldiğinizde sokaklarda ki genç nüfus dikkatinizi çekecektir.

 

Şehri mimari açıdan incelediğimizde devasa ve görmekle saraylar ve tarih kokan müzeleri insanları kendinden alıp götüren büyük meydanları ile öne çıkan bu şehirde Fars Kültür ve sanatı ile süslenmiş estetik kaygının ön planda olduğu binalar yer alıyor olsa da bakıldığında göze pekte hoş gelmeyecek bir görüntü sunmakta. Şehir merkezinde bulunan mahalleler haricinde geriye kalan bölgelerde ki evler 2 veya 3 katlı evlerden oluşmakta. Mimari olarak gelenek çizgisinden geçmeyen ve büyük çoğunluğunda boya ve sıva bulunmayan sarı renkli tuğlalardan yapılmış binaların egemen olduğu bir kent denilebilir Tahran İçin.

Bakıldığında bir yandan modern bir görüntü sunmaya çalışırken diğer tarafında gelenekselliği ile modernizmin bire bir zıttı bir şehir. Tarihi daha eski zamanlara dayanan Güney Tahran bölümü muhafazakar dini kesimin yaşadığı fakirliği ile bilinen bir bölüm iken Kuzey Tahran bölümü ise modernizm ve zenginliği ile öne çıkmaktadır.

 

Tahranda Ulaşım İmkanları

Ulaşımda kullanılan bazı araçlarda kadın ve erkeklerin ayrı ayrı olduğu bu şehirde otobüs ve metrolarda kadınlar ve erkekler ayrı ayrı seyahat etmektedir. En rahat ulaşım aracı olarak ticari taksiler öne çıkmaktayken ulaşım yönünde farklı seçeneklerde yer almaktadır. Savari isimli şehir içi ulaşım ve yakın bölgelere ulaşım için kullanılan minibüslerde kadın erkek ayrımı olmadan seyahat edebilirsin. Ancak bu dolmuşlar Keçiören Ostim dolmuşları gibi tıkış tıkış gitmektedir bunu da belirtelim. Savari minibüsleri ile ilgili olarak şunu da belirtelim bazı Savari minibüslerini bayan şoförler kullanmaktadır.

Ulaşım ücretleri ülkemize göre oldukça uygun bir seviyededir. Metro yaklaşık olarak 75 kuruş civarında bir ücret ile taşıma hizmeti sunarken Savari minibüsleri ise 85 kuruş kadar bir bedelle hizmet vermektedir.

 

Tahranda Gezilecek Yerler

1. Gülistan Sarayı

2. Ulusal Mücevher Müzesi

3. İran Ulusal Müzesi

4. Milad Kulesi

5. Niavaran Sarayı

6. Tahran Çarşısı

7. Azadi Kulesi

8. Halı Müzesi

9. Kutsal Savunma Müzesi

10. Sinema Müzesi

Eğer bir gün sizlerin de yolu İran’a ve Tahrana düşerse orada yaşadıklarınızı bizimle paylaşmak isterseniz yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK