İştah Bastıran Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir

İştah Bastıran Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir

Sağlık
PAYLAŞ
İştah Bastıran Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir

Kilo almak istemeyenlerin merak ettiği iştah bastıran yiyecekler hangileridir sorusu çoğumuzda merak uyandırmıştır. Günümüzde bir çok gelişmiş toplumun en önemli problemlerinden olan obezite problemi ile uğraşmak isteyenler tok tutan yiyecekleri daha fazla tüketerek acıkma hissini geciktirmek için çabalarlar. Peki Hangi gıda maddeleri tok tutar diyorsanız işte kafanıza takılanlara yanıtlar.

 

Zaman, zaman yaşadığımız açlık hissi hipotalamus tarafından kontrol edilmektedir. Kanda glukoz düzeyinin düşmesi nedeniyle hipotalamus tarafından beyne gönderilen uyarı vücudun besine olan ihtiyacını hatırlatmakta ve uyarmaktadır.

Tüketilen gıdalar ya da çalışma sırasında açığa çıkan açlık hissini bastırmak için sağlıksız gıdaları tüketmenize gerek yok. Aşağıda yer alan önerilere göz atarak hem daha sağlıklı beslenebilir hem de sık, sık ortaya çıkan açlık hissini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

İştah Bastıran Yiyecekler Nelerdir?

Öncelikle açlık hissini önlemek için yiyeceklerin yavaş, yavaş yenmesi gerekmektedir. Yavaş, yavaş tüketilen besinler ortalama 20 dakika sonra tokluk hissini yaratacaktır.

Her ana yemek öncesinde mutlaka çorba içilmesi, midenin büyük bir kısmını dolduracağı için açlık hissini ortadan kaldıracaktır. Çorbayla birlikte yine ana yemek öncesinde su içmek, açlığınızı bir süre erteleyecek ve tokluk hissi yaratacaktır.

 

Yemeklerde mutlaka salata tüketmeye özen gösterin. Salatayla birlikte elma sirkesi kullanmanız, iştahı baskılayıcı etki yaratacaktır. Ayrıca bol miktarda yeşil yapraklı sebze tüketmek, posa içeriği nedeniyle uzun süre tokluk hissi yaratacaktır.

Son olarak lif içeriği bakımından zengin olan tahıllı ve kepekli ekmek, makarna, pilav tüketmek açlık hissini ortadan kaldıracak ve uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte adaçayı ve ıhlamur çayı gibi doğal çaylar iştah baskılayıcı etkiye sahiptir.

Tok Tutan Bazı Besinler

* Muz : Mideniz kazınıyor ve açlık hissi iyiden iyiye kendini göstermeye mi başladı, gidip abur cubur tüketeceğinize yıl boyu tüm mevsimlerde bulabileceğiniz ve fiyatı da çok yüksek miktarlarda olmayan bu güzel meyveyi tercih ederek daha uzun süre tok kalırsınız. İçinde abur cuburlara göre oldukça az miktarda yağ ve şeker bulunmaktadır.

Yumurta Resimleri, İştah Bastıran Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir

* Yumurta : HaftadaTüketim miktarına dikkat ederek haftalık 12 adet üzerinde tüketilmediği müddetçe vücudunuz tarafından ihtiyaç duyulan proteini karşılamanızda yardımcıdır. Protein bulunan yiyecekler daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

* Badem : İçeriğinde yüksek miktarda protein ve asit bulunmaktadır. Günlük olarak tükettiğiniz bir avuç badem uzun bir süre sizi tok tutar. asit ve protein açısından zengindir. Bir avuç badem sizi uzun süre tok tutar.

 

* Avokado : İçeriğinde bulunan protein ve tekli doymamış yağ asitleri yardımıyla uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

* Fıstık ezmesi : Yüzde yüz oranında kavrulmuş fıstıktan yapılmış olan fıstık ezmesi içerik olarak hidrojenize yağ, şeker ve ekstra tuz barındırmaz. İçeriğinde yer alan tekli doymamış yarlar ve proteinler sayesinde sağlıklı bir besindir ve uzun süre tok kalmanıza yardımcıdır.

Siz siz olun midenizin değil öncelikle beynimizin doyması gerektiğini unutmayın. Çünkü beyni doymayan insanın midesi doysa da bir anlam ifade etmez

BİR CEVAP BIRAK