İtalya İklim ve Coğrafyası Nasıldır Özellikleri Hakkında Bilgi

İtalya İklim ve Coğrafyası Nasıldır Özellikleri Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
italya bayrağı

İtalya coğrafi ve iklim özellikleri olarak, oldukça değişik bir yapıya sahiptir. Konumuzda bu 2 ana tema üzerinde sizlere yeni bilgiler aktararak İtalya Coğrafyası ve İklimi hakkında kısa özet bilgiler paylaşıyoruz.

İtalya Coğrafyası ve Özellikleri İle İlgili Bilgi

İtalya İklim ve Coğrafyası Nasıldır Özellikleri Hakkında Bilgi

İtalya konum olarak, Güney Avrupa’da anakaradan Akdeniz’e  bölümüne çıkıntı yapan uzun, çizme biçiminde olan İtalya Yarımadası ile bu yarımada ve Alpler arasında kalan topraklar üstüne kurulmuş olan bir ülkedir.

İtalya Ülkesi, en büyükleri Sicilya ve Sardinya olmak üzere Akdeniz’de irili ufaklı pek çok adanın da sahibidir aslında. Özet olarak toplam yüzölçümü olarak kapsadığı alan 301.230 kilometrekaredir. Bu alanın 294.020’sini kara, 7.210’unu ise suların oluşturduğu görülmektedir.

Bunun yanı sıra adalar da bu işin içine katıldığında İtalya Adriyatik, İyon ve Tiren denizleri aracılığıyla toplamda 7.600 kilometre uzunluğunda deniz kıyısına;İsviçre ile 740, Fransa ile 488, Avusturya ile 430, Slovenya ile 232, San Marino ile 39 ve Vatikan ile 3,2 kilometre kara hududuna sahip olduğu ölçümlerle sabittir.

İtalya İklimi Coğrafyası

Günümüzde mikro devletler olarak bilinmekte olan Vatikan ve San Marino tamamen İtalya toprakları içinde bulunmaktadırlar ve bu ülkelerin tek komşusu İtalya’dır. Bu duruma benzer bir durum ise İtalya’nın da İsviçre toprakları içinde kalan Campione d’Italia isminde ve yaklaşık olarak 1,5 km2 büyüklüğünde ve 2.500 civarında nüfusa sahip olan bir eksklav beldesi de vardır aslında.

Ayrıca Apenin Dağları yarımadayı boydan boya aşar ve Alplerin bir koludur. Alpler ise ülkenin kuzey toprakları sınırında, İsviçre ile İtalya arasında bulunmaktadır. İtalyanın bu en büyük gölleri, ülkenin kuzey bölümünde yer almakta olan 143 kilometrekarelik Garda Gölü ve ülkenin orta bölümünde yer alan Trasimeno Gölü en büyük gölü olarak öne çıkmaktadır.

İtalya topraklarında ki en büyük akarsu olan Po Nehri, Alplerden başladıktan sonra Padan Ovası’nı geçer ve batı bölümü sınırlarından Adriyatik Denizi’ne sularını boşaltır. İtalya’da yazdıklarımız haricinde pek çok aktif volkan bulunmaktadır.  Bu volkanlar içinde yer alan Etna Avrupa Coğrafyası üzerinde ki en büyük volkandır. İtalya’nın diğer öne çıkan volkanları, Vezüv, Stromboli ve Vulcano olduğu bilinmektedir.

İtalya İklim Özellikleri?

Yukarıda verilmiş olan bilgilere ek olarak, İtalya Coğrafyasında görülmekte olan iklim türünün başlıca özellikleri son derece çeşitlidir ve bölgenin sahip olduğu coğrafi özelliğine göre ülke topraklarının oldukça büyük bir bölümünde egemen olan tipik Akdeniz Bölgesi iklimine göre büyük farklılıklar gösterebilir.Bu durumu bir örnek vererek açıklamamız gerekirse Turin, Milano ve Bologna gibi önemli şehirlerin bulunduğu İtalya’nın iç kuzey kesimleri Köppen iklim sınıflandırmasında Cfa kategorisinde yani başka bir şekilde açıklayacak olursak karasal iklim bölgesi olarak gösteriliyor.

Son olarak, Ligurya Bölgesi’nin kıyı kesimleri ve Floransa’nun güneyinde kalan bölgeler genel olarak Akdeniz iklimine uysa da, yarımadanın kıyı kesimleriyle yüksek yükseltili iç bölgeler ve vadiler arasındaki büyük iklim farklılıkları dikkat çeken özelliklerin başında yer alıyor.

Kış mevsimi boyunca Ülkenin yüksek rakımlı bölümleri soğuk, yağışlı ve çoğu zaman ise karlı olur. Bunun yanında ülkenin kıyı bölümlerinde ise ılıman kışlar ile ılık ve yağışsız yazlar yaşanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK