İtalya Tarih, Kültür ve Coğrafyası

İtalya Tarih, Kültür ve Coğrafyası

Coğrafya Konu Anlatımları, Gezelim Görelim
PAYLAŞ
collesium , kolezyum, İtalya Resimleri

İtalya denince ilk akla tarihi,kültürü ve coğrafyası gelir. Koca bir medeniyetler ülkesi, buram buram tarihi ile herkesin mutlaka gezmek istediği bir ülkedir aslında İtalya. Tabi gezmenin yanı sıra damak tadı ve o güzel Akdeniz Mutfağı ile de öne çıkar. Hele birde o güzel makarnaları ve pizzasını da düşünürseniz mutlak ziyaret edilecek yerlerdendir.

 

İtalyayı Tarih ve Kültürünü Tanıyalım

İtalya Cumhuriyetini tanımaya başlayalım. Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölümünde yer almakta olan ve toprakları büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan Avrupa Kıta ülkesidir. Şöyle de diyebiliriz Akdeniz’in en büyük iki adası olarak bilinen Sicilya ve Sardunya da İtalya ya ait topraklar olarak öne çıkmaktadır.

Alpler bölgesinde Kuzeyde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ülkeleri ile komşudur ve bu ülkelerle kara sınırı bulunmaktadır. Yukarıda belirtilmiş olan ülkeler haricinde bağımsız iki Avrupa ülkesi olarak bilinen Vatikan ve San Marino isimli ülkelerde İtalya yarımadasında bulunan topraklarının içine kalmış olan enklav (bir başka ülkeyle tümüyle çevrilmiş, kuşatılmış, abluka altına alınmış) ülkelerdir.

Venedik Resimleri, İtalya

Belirttiğimiz Bu bilgilere şunu da ekleyebiliriz Campione d’Italia bölgesiyse İtalya’nın İsviçre içinde kalan bir eksklav’ıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet demektir).

Büyük ihtişamıyla İtalya, asırlar süresince çok çeşitli Avrupa medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır.  Etrüsk halkı ile Antik Roma toplumunun İtalya topraklarını kendileri için vatan olarak kabul edip burada yerleşmelerinin yanı sıra, Rönesans hareketi de İtalya’nın Toskana bölgesinde doğmuş ve bu hareket tüm Avrupa Kültürlerine İtalya üzerinde dağılmış olduğu söylenilmektedir. Günümüzde İtalya’nın başkenti olan Roma şehri uzun yüzyıllar boyunca Batı medeniyetinin merkezi olmuş, mimaride barok üslubunun doğuşuna şahitlik etmiş ve önceden beri Katolik Kilisesinin merkezi olarak günümüze kadar gelmiştir.

İtalya resimleri

Vermiş olduğumuz bilgilere günümüzdeki İtalya ile ilgili olarak şu bilgileri ekleyerek devam edelim. Günümüzde demokrasi ile yönetilmekte olan bir ülkedir ve kişi başına  nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, beşeri gelişme endeksi sıralamasında yirminci, hayat kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir diyebiliriz İtalya için…

1957 yılında İtalya, ülkenin başkenti olan Roma’da imza altına alınan Roma Antlaşması’yla kurulmuş olan Avrupa Birliği isimli politik ve ekonomik örgütlenmenin en önemli kurucu üyelerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Ekonomik açıdan baktığımızda Dünya genelinde ise yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Oluşumu, NATO’nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün,Avrupa Konseyi’nin, Batı Avrupa Birliği’nin ve günümüzde sıklıkla tartışma konusunu Schengen Antlaşmasına da katılmış olan bir birlik üyesidir.

Son olarak yine 1 Ocak 2007 tarihinde daimi üye sıfatını taşımadan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde iki yıl boyunca üye olarak görev yapmıştır.

BİR CEVAP BIRAK