İzmir Saat Kulesi Nerededir ?

İzmir Saat Kulesi Nerededir ?

Gezelim Görelim, Kültür&Sanat
PAYLAŞ
İzmir Saat Kulesi Resimleri

İzmir Saat Kulesi Nerede ?

Her Şehri simgeleyen tarihi eserler vardır. İzmir denilince de akla gelen bir çok tarihi eser bulunmaktadır. Ancak şehir merkezinde yer alan bir eser vardır ki o bu güzel şehrin en önemli simgesidir diyebiliriz. İzmir saat kulesi adıyla bilinen bu yapıt, İzmir’in Konak ilçesinde, Konak meydanı olarak adlandırılan yerdedir. Şehrin tam merkezinde diyebiliriz. Hükumet konağı, Konak Yalı Camii ve Kemeraltı çarşısı girişinde yer alan orta alanda dikilidir.

 

Bu güzel tarihi eserin Çevresinde palmiye ağaçları vardır. Güvercinlerin en uğrak yeridir ve yolu İzmir iline düşen yada İzmir’de yaşayıp ta burayı ziyarete gelenler güvercinlere yem atarak ortaya eşsiz bir manzara çıkar. Tarihi Saat Kulesinin altında 4 çeşme vari musluklar oluklar vardır, haliyle kuşlar içinde cazibeli bir alandır.

 

Bu yapı şadırvan mimarisi baz alınarak yapılmıştır. Kulenin mimari tarzı ise Osmanlı Mimarisi izlerini taşımaktadır.

İzmir Saat Kulesi Resimleri

Bu alanın çevresinde ziyaretçiler için konulmuş olan oturma bankları vardır, turistler ve bölge halkı her gün bu alanı ziyaret ederek banklarda otururlar ve çevreyi seyrederler güvercinlere yem atarlar.

İzmir Saat Kulesinin Tarihçesi

İzmir Saat Kulesinin yapımı 1876’lı yıllar dayanır. O dönem sadrazam olan Mehmet Said Paşa tarafından 1901’de yabancı mimar Raymond Charles Pere‘ye yaptırılmıştır. Bu kulenin saatini ise dönemin Alman İmparatoru olan 2.Wilhelm tarafından hediye edilerek takılmıştır.

Simgeleşmiş bu Kulenin uzunluğu 25 cmdir. Tarihi İzmir Saat kulesi yapıldığı tarihden bu yana sadece 1 kere durduğu söylenmektedir. 1974 yılında İzmirde 5.2 şiddetinde meydana gelen depremde saat kadranlarının hasar gördüğü ve depremin meydana geldiği 02.04’te durduğu ve yaklaşık olarak iki yıl çalışmadığı ve ardından yapılan restorasyon çalışmaları sırasında saatin mekanik yapısı da tamir edilerek yeniden çalışır vaziyete getirilmiştir.

İzmir Saat Kulesi Nerededir Tarihi ve Özellikleri Nelerdir?

Saat Kulesi ilk yapıldığında üzerinde Osmanlı tuğrası ve işaretleri olduğu daha sonra Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte bunların kaldırıldığı çeşitli tarih kitaplarında dipnot olarak yer almaktadır.

Birgün yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka ki, Konak ilçesini ziyaret ederek bu tarihi yapıyı görmeli ve hatıra selfie’si çektirmelisiniz. Unutmayın ki tarihine sahip çıkan bir millet yarınlarına da sahip çıkar…

BİR CEVAP BIRAK