Jüpiter Gezegeni Hakkında Bilgi

Jüpiter Gezegeni Hakkında Bilgi

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ
Jüpiter Resimleri, Jüpiter Hakkında Bilgi

Güneş Sistemi İçerisinde Yer Alan Gezegenler Arasında En Büyük Olanıdır. Bilinen 67 Adet Doğal Uydusu Vardır.

Güneş sisteminde yer alan en büyük gezegen olarak bilinen Jüpiter, sıralama bakımından güneşe olan uzaklığı ile beşinci sırada yer almaktadır. İsmini yine Merkür’de olduğu gibi Roma Mitolojisinde yer alan en önemli ve büyük tanrılardan birisi olan Jüpiter’den alan gezegen, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşmakla birlikte gaz devi olarak nitelendirilen sınıfta yer almaktadır.

 

Hem çapı hem de fiziksel özellikleri açısından baktığımızda güneş sistemi içerisinde en büyük gezegen olan Jüpiter, Satürn’e yakın bir şekilde yoğunluk anlamında ekvatorda geniş, kutuplarda ise basık bir yapıya sahiptir. Jüpiter, güneşten aldığı enerjinin yaklaşık 2,5 katını dışarıya doğru yaymakta, 126 K’lik bir sıcaklık değerine sahip olmaktadır.

 

Jüpiter, yapı ve bulunduğu konum itibariyle özellikle son yıllarda daha fazla gözlem yapılmaya başlanan gezegenler arasında yer almaktadır. Başta NASA olmak üzere ESA gibi uzay araştırma kurumları, güneş sistemi içerisinde yaptıkları gözlemlerde ağırlıklı olarak Jüpiter’e de yer vermektedir. Aşağıda Jüpiter ve iç yapısı hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Jüpiter Gezegeninin Özellikleri İle İlgili Bilgi

Jüpiter Gezegeni Resimleri

Gaz devi sınıfında yer alan gezegenin merkezinde demir ve ağır metaller ağırlıkta olmak üzere bunların çevresinde bulunan nispeten daha düşük yoğunluğa sahip olan diğer elementlerde dikkat çekmektedir. Buz ve kaya tabakasından oluşan bir çekirdeğe sahip olan Jüpiter’in merkezinde ısının yaklaşık olarak 20 bin K olduğu belirtilmektedir.

Çekirdek çevresinde yer alan, alan üzerinde 40 bin km değerinde bir manto tabakası bulunmaktadır. En dış kısma bakıldığında ise 20 bin km kalınlığında moleküler hidrojenin yer aldığı görülmektedir. Jüpiter’in mevcut durumu göz önüne alındığında yapılan inceleme ve araştırmalar itibariyle alanında en büyük gezegen olduğu düşünülmektedir.

 

Daha büyük bir yapıya sahip olan gezegenin artan kütle çekim etkisi nedeniyle kendi üzerine çökerek Jüpiter’e oranla daha yüksek yoğunluk değerine sahip olması, ancak hacim bakımından Jüpiter’den daha küçük olması gerekmektedir. Atmosferine kabaca göz atıldığında ise hidrojen ve helyum başta olmak üzere su buharı, metan, amonyak, karbon, oksijen, kükürt, fosfor ve diğer elementlerden milyonda bir düzeyinde bulunduğu tespit edilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK