Karaciğerin Görevleri Nelerdir, Özellikleri, Yapısı ve Yeri

Karaciğerin Görevleri Nelerdir, Özellikleri, Yapısı ve Yeri

Sağlık
PAYLAŞ

Karaciğer vücutta diğer organlarda olduğu gibi önemli görevler üstlenen bir organdır. İç organlarımız içerisinde boyut açısından en büyük organ olan karaciğer, yetişkin bir insanda ortalama iki kg ağırlığa sahiptir. Karaciğer Vücudun Neresindedir sorusunu merak edenlere kısaca açıklayalım. Vücuttaki yeri açısından midenin hemen sağ tarafında yer alan karaciğer, diğer organlar ile yakın bir konumda bulunmaktadır.

 

Hem omurgalılar hem de hayvanlar açısından önemli görevleri bulunan karaciğer, bazı hayati fonksiyonların yerine getirilmesinde görevlidir. Karaciğerin yokluğu ya da görevini tam olarak yerine getirememesi durumunda vücutta pek çok reaksiyon aksamakta ve diyaliz türünde araçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Karaciğerin Görevleri Nelerdir? Yapısı ve Özellikleri

Karaciğer vücut tarafından alınan besinlerin kullanılabilir formlara dönüştürülmesini sağlarken sindirim sisteminden gelerek kan içerinde taşınan moleküllerin parçalanmasını ve kullanılabilir formlarda alınmasına yardımcı olmaktadır.

 

Kan aracılığıyla diğer hücrelere gönderilen bu moleküller yanında vücut açısından yararlı olmayan besin maddeleri ve diğer molekülleri böbreklere göndermektedir. Ayrıca yağ, şeker ve protein metabolizmasını düzenleyen karaciğer, vücudun ısısını ayarlamakta ve ihtiyaç duyulan su ile vitaminleri sağlamaktadır.

 

Karaciğerin genel yapısına bakıldığında kılcal damarlar ile örülü bir ağ izlenimi uyandırmaktadır. Vücudumuz açısından hayati önem taşıyan kılcal damarlar, karaciğerde normale oranla daha farklı bir yapıya sahip olsa da kılcal damarlar aracılığıyla gelen kan karaciğer tarafından emilmekte ve işlenerek vücuda iletilmektedir. Bu mekanizma karaciğer ve burada bulunan kılcal damaların geçirgen bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

 

Karaciğerde yer alan hepatositler, bir anlamda işçiler olarak da dile getirilebilir. Besinleri alan bu işçiler vücudun ihtiyaç duyacağı formlara dönüştürürken zehirli olan besin maddelerini ya da kimyasalları ayırarak, vücuttan uzaklaştırmaktadır. Gerekli durumlarda bazı besin maddelerini depolayan karaciğer, vücudun ihtiyaç duyduğu anlarda bu besin maddelerinin kullanılmasını sağlamaktadır.

Karaciğer Hastalıkları Hangileridir; 

 • Hepatit A
  Hepatit B
  Hepatit C
  Siroz
  Sarılık
  Karaciğer Büyümesi
  Karaciğer Yağlanması
  Karaciğer Yetmezliği
  Safra Kesesi İltihabı
  Safra Kesesi Taşı

Karaciğere Hangi Bölüm Bakar ; Karaciğer Hastalıklarına Dahili yani İç Hastalıkları Bölümü Uzman Doktorları bakmaktadır.

Sağlıklı ve güzel günlere merhaba demeniz dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK