Kayseri’de Bağcılık Geleneği Ve Kültürü Nasıldır?

Kayseri’de Bağcılık Geleneği Ve Kültürü Nasıldır?

Gezelim Görelim
PAYLAŞ
Kayseri Bağ Evi Kültürü Resimleri

İlk olarak Kastamonu İlinde ne olduğunu görmüştüm Bağcılığın ve bu kültürün sadece Karadeniz bölgesine has bir şey olduğunu düşünürken aynı kültürün İç Anadolu bölgesinde de olduğunu duyunca şaşırdım ağzım açık kaldı desem yeridir. Şehirler ve Kültürlerini Tanıtmaya Kayseri İlimiz Kültür Hayatı ve Yaşantısında Süregelen Bir Gelenek Olan Bağcılık geleneğine dair merak edilenleri açıklamaya çalıştık.

 

Kayseri’ de Eski Bağcılık Geleneği Ve Kültürü ?

Kayseri’ de bağcılık çok eskilere dayanan bir kültürdür. Bağcılık geleneği Kayseri halkının yaşantısında önemli bire sahiptir. Eski Kayseri mahallelerinde kanalizasyon sistemi olmadığı için foseptik çukurları olur ve bu çukurlardan pis kokular, sinek ve sivrisinekler çoğalır ve şehir yaşanmaz ve oturulmaz bir hal alırdı. Bunun içinde bağlara göçerlerdi.Erciyes ve Ali Dağı eteklerinde bağcılık geleneği çok yaygın bir haldedir. Eski zamanlarda şehirde yaşayanlar ayıplanır ve kınanırdı.

 

Günümüzde ki gibi ulaşım araçları olmadığı için göç işlemi Atlar ve eşeklerle yapılırdı. At ve eşeklerin üzerine yüklenen eşyalar yazın bağa, sonbaharda tekrar şehre taşınırdı.Bağ evleri de günümüzde ki gibi modern değil bir oda bir tokana ve hayvanlarının bağlanacağı bir ahırdan ibarettir. Evlerin duvarları genellikle taştan yapılır, damı ise direkler le kapatılır üzeri toprakla kapatılırdı. Toprak dam ve taş duvarlardan yapılan bu evler yazın serin olur ve rahat bir şekilde oturulurdu. Akşam olunca hava kararmadan yataklar yapılır elektrik olmadığı içinde gaz lambasının ışığında oturulurdu.

Tosya Bağ Evi, Gümele Resmi

Bağdan göç ise Kayseri halkı için ayrı bir kültürdür. Kışlık hazırlıkların çoğu bağlarda yapılırdı. Bu hazırlıkların içerisinde Aş makarna dedikleri, çorba, erişte kesilir, domates salçası yapılır bazı sebzeler kış için kurutulur, yufkalar yapılır ve bu şekilde kış hazırlıklarını tamamlanırdı.Bağdan şehre göç ise havalar soğuyunca başlar ve bağdan göç etmeden bir gün önce alamet adını verdiklerini büyük bir ateş yakılırdı. Alemet yakılırken de çocuklar gençler ve evin büyükleri ateş etrafında toplanır yüksek sesle “Alemeti yaktık, keyfine baktık, anahtarı falan kişiye verdik” diyerek bağırırlar ve bağdan göçeceklerini ilan ederlerdi. Bağdan göçerken de yine eşyalar at ve eşeklerin üzerlerine yüklenir ve yaya olarak şehre gidilirdi. Günümüzde herşey gibi bağcılık da değişti. Şimdilerde ise eski taş duvarların, toprak damların yerini lüks villalar aldı. Otomobillerin çoğalmasıyla ulaşım daha rahat ve eşyalar ise taşınmamaktadır.

Fikriye ÖZRENDECİ

Kayseri Lehçesinde Kullanılan Bir Kelime Olan Alemet Kelimesinin Anlamı : Ateşi Yakmaktır.

BİR CEVAP BIRAK