Kedilere Yemek ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilere Yemek ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ

Kedilerin Tuvalet Alışkanlığı ve Eğitimi hayvanseverlerin eğitimini vermekte en fazla zorlandığı hususlardandır.

En az köpekler kadar dost canlısı olan, genellikle toplum içerisinde yaratılan farklı algılar sebebiyle dışlanan kediler, son dönemde pek çok kişi tarafından sahiplenilmeye ve evlerde ağırlanılmaya başlandı. Köpeklere oranla özgürlüğüne daha düşkün olması nedeniyle saldırgan ya da uyumsuz olarak adlandırılan kediler, esasında yalnızca duygusal tavırları nedeniyle bu tür hareketlerde bulunmaktadır.

 

Kediler, tuvalet ve yemek eğitiminde köpeklere nazaran sizi biraz daha uğraştırabilecek canlılardır. Ancak köpeklerin aksine kedilerin her yere tuvaletini yapmaması ve yalnızca toprak ile belirli zeminlere tuvalet yapması, eğitimin daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, temizlik ve hijyen konusunda dikkatli olunmasıdır.

 

Kedinizin tuvaletini yaptıktan sonra bulaşma olmaması ve evin temiz kalabilmesi için mutlaka kedi kumlarından evinizde bulunması, belirli aralıklarda bu kedi kumunun temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, yalnızca bir noktada kum ve yemek kaplarının bulunması çok daha yararlı olacaktır.

Kedilere Yemek ve Tuvalet Eğitimi Vermenin Yolları

Kediler, özgürlüğüne düşkün olan ancak aynı zamanda sahibi olan kişiyi kıskanan, duygusal anlamda ona bağlı olan canlılardır. Beslenme, kediler ve diğer canlıların en temel içgüdüsü olması nedeniyle her zaman ilk planda yer almaktadır. Bu nedenle kedinizin huzursuz olduğu anlarda mutsuz ya da aç olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

 

Tuvalet eğitiminde dikkat edilecek ilk husus, köpeklerde olduğu gibi kedilerinde kendine ait bir yaşam alanı olmasıdır. Çeşitli petshop vb alanlardan edinebileceğiniz kedi kumları, uygun bir kap içerisinde mümkün ise mama bölümüyle birlikte olması durumunda çok daha yararlı olacaktır. Hemen, hemen pek çok gıda ürününü tüketebilmelerine karşın, sağlık açısından yalnızca önerilen mamaların verilmesi daha yararlı olacaktır.

 

Kedi kumu yanı sıra mama ve su kaplarının aynı alanda olması, kedinin hatalı bir davranışı durumunda uyarılması, eğitimin hızlanmasına yardımcı olur. Hatta kedinizin tuvaletini doğru alanlara yaptıktan ve beslenmesini doğru alanda tamamladıktan sonra ödüllendirilmesi ve ona ilgi gösterilmesi, bu davranışın sürekli tekrarlanmasına yardımcı olacak, kediniz ile daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK